Google dostu site nasıl yapılır ?

Kategori SEO Paylaşımları

google dostu site yapımı

İnternet siteleri oluşturulurken en önemli amaç Google aramalarında üst sıralarda yer alması olacaktır. Seo çalışmalarındaki asıl amaç budur. Bu sebeple seo uyumlu site yapımı oldukça önemli olmakta. Arama motorlarının botları tarafından kolay bir şekilde taranan siteler, içeriğinin de kalitesine göre üst sırada yer alır. Bu durumda sitelerin botlar tarafından kolay bir şekilde taranabilmesi ve okunabilmesi gerekmektedir. Google botlarının insanların site okuma ve sayfalara kolay ulaşma mantığı ile siteleri okur ve inceler. Bu sebeple de siteleri oluşturulurken asıl amaç kullanıcıların siteleri kolayca gezebilmesi ve tüm sayfalarına ulaşabilmesi olmalı. Google seo konusunda yaptığı çalışmalarda bunu amaçlamakta ve kullanıcı dostu siteleri ön plana almaktadır.

Bir internet sitesi oluştururken, Google dostu site olması için kolay erişilebilir olması önemli bir konu. Çabuk ve hızlı açılan ve yüklenen siteler tercih edilmeli. Bunun yanında çok karışık ve içerik konusunda anlamsız metinlerin ve görsellerin olmaması sağlanmalı. Metinler ve içerik bilgilendirici ve seo uyumlu olmalı. Google botlarının metin okuma ve diğer sitelerde metinler ile karşılaştırma konusunda oldukça gelişmiş olduğu unutulmamalı. Kesinlikle kopya içerik olmamalı. Sitelerin kodlama dili iyi seçilmesi, flash ve javascript ve gibi eklentiler ile sitenin botlar tarafından okunması zorlaştırılmamalı. Url belirlenirken oldukça sade ve kolay şekilde belirlenmeli. Uzun ve karışık url dezavantaj olacaktır.

Sitelerin oluşturulmasında görsel olarak büyük bir güzellik sağlanmasının yanında doğru bir yerleşim planı ve kolay okunabilirlik daha önemlidir. Bu sebeple internet sitelerinin ziyaretçi odaklı olması sağlanmalı. En iyi şekilde Google dostu site oluşturma konusunda ziyaretçilere büyük önem verilmelidir. Sitenin Google aramalarında üst sıralarında yer alması konusunda link verilmesi ve link alınması da çok önemlidir. Siteden verilen linklere özellikle dikkat edilmelidir. Bağlantı sorunu olan link çıkışları kaldırılmalı veya düzenlenmelidir. Bunun yanında başka sitelerden link alınması da oldukça önemlidir. Bunun sağlanmasında da link veren sitenin ve o site içeriğinin uyumlu olmasına dikkat edilmeli. Google uyumunu en iyi şekilde sağlamak konusunda kolay erişilebilir, tüm sayfalarında kolay erişim sağlanabilir ve içerik konusunda bilgilendirici siteler oluşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.