Google Dalgalanması

Kategori SEO Paylaşımları

google-dalgalanmasi

Arama motorları arasında en çok tercih edilen Google birçok yenilik ve geliştirme yaparak kullanıcılarına her zaman kaliteli hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Bu konuda geliştirdiği farklı algoritmalar ile sürekli olarak siteleri değişik kriterlere göre değerlendirmeye çalışmaktadır. Buraki amacı her zaman doğal ve bilgi içerikli sitelere öncelik vermektir. Google arama sonuçlarını sıralama konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Bu konuda seo çalışmalarının da bu derece hassas olması oldukça önemli olmaktadır. Bunun yanında yapılan sıralamalarda bazı dönemlerde değişiklikler ve google dalgalanması denilen olaylar yaşanmaktadır. Arama motorlarındaki sıralarda değişliklerin olması oldukça normal bir durum olmaktadır. Yeni sitelerin veya seo konusun çalışmalar yapan siteleri yukarı doğru ilerlemesi ile sıralama değişebilmektedir.

Bu olayın dışında gelişen Google dalgalanması ise belirsiz aralıklar ile oluşan ve birkaç gün süren sıralamalardaki yer değiştirmeleri olmaktadır. Bu durumun tam olarak nedeni bilinememektedir. Google bu dönemlerde sitelerin bazılarını hızlı bir şekilde üst sıralara taşırken bazı siteleri ile hızlı bir şekilde alt sıralara taşıyabilmektedir. Belirli bir anahtar kelimede 4. Sırada çıkan bir sitenin Google dalgalanması veya google dansı sırasında 10. Sıraya veya daha aşağıya indiği görülebilmektedir. Bu durumlar genellikle geçici durumlar olmakta. Belirli bir süre sıralamada aşağıya veya yukarıya ani bir şekilde çıkmak veya belirli bir dönemde sürekli farklı sıralarda yer almak genel olarak geçici olmakta.

Bu sürenin sonunda siteler yavaş bir şekilde eski yerlerine oturmaktadır. Bu süreç içerisinde panik yaparak seo çalışmalarında hız vermek ve planlamanın dışında hareket etmek oldukça yanlış olacaktır. Bu durumun sebebi bilinmese de seo konusunda sakin ve düzenli bir çalışmanın devam ettirilmesi sonucunda sitenin yeniden eski sıralamasına ve daha yükseklere ulaşması mümkün olacaktır. Arama motorları tarafından yapılan bu dalgalanma veya google wave siteleri bir dönem biraz karmaşa içerisine sürükleyebilmektedir. Bu durumdan etkilenmeyen sitelerin olması veya ne derece etkilenecek olması kestirilebilen bir durum değildir. Her internet sitesi bu durumlar ile karşılaşabilir ve belirli bir süre olması gereken sıralamanın altında veya üstünde yer alabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.