Google Bot

Kategori SEO Paylaşımları

Arama motoru örümcekleri

İnternet sitelerinin arama motorları tarafından incelenmesi ve arama motorlarında yer almasının sağlanması belirli programlar tarafından yapılmaktadır. Bu programlara bot adı verilmektedir. Bunlar internet sitelerini ziyaret ederek içeriklerini tarar ve tüm sayfalarını gezerler. Bu konuda google bot Google arama motorunun kullandığı programlar anlamına gelmektedir. İnternet sitelerinin içeriklerinin öğrenilmesi ve arama sonuçlarında içeriklere göre sıralanması için bu programlar geliştirilmiştir. Belirli algoritmalar ile çalışan bu programlar internet sitelerinin içeriklerinden aldıkları bilgiler ile arama motorlarındaki sıralamalarda görünmesini sağlarlar. Botların internet sitesini sağlıklı bir şekilde gezmesi ve tüm içeriğe ulaşması arama motorunda yer almak konusunda oldukça önemli. Bu konuda seo çalışmaları yapılmaktadır.

Yapılacak seo çalışmalarının önemli bir bölümü botların internet sitelerini kolayca gezebilmesi ve tüm içeriği alabilmesi için yapılmaktadır. Bu konuda başarı sağlanması doğru bir şekilde seo çalışması yapılması ve tüm linklerin çalışıyor olması ile site yapısının düzgün oluşturulması ile alakalı olmakta. Sitelerin google bot tarafından ziyaret edilmesi ve sorunsuz bir şekilde arama motoru tarafından görüntülenmesi için internet sitelerinin hatasız oluşturulması gerekmekte. Bunun yapılması içinde ilk baştan itibaren seo konularına dikkat edilmeli. Arama motorlarının botları belirli aralıklar ile internet sitelerini gezmektedir. Bu süreler sitenin güncellenmesi ile alakalı olarak değişiklik göstermektedir. Yapılacak eklemeler ve güncellemeler ile arama motoru botları siteleri yeniden inceleyecektir. Bunun yanında belirsiz periyodlar ile de siteler botlar tarafından incelenmektedir.

İnternet sitesinin botlar tarafından ziyaret edilmesinde tüm sayfaları gezilmekte ve tüm bağlantıları kontrol edilmektedir. Bunun yanında içerikleri de ön bellek olarak alınmaktadır. Sitenin genel yapısı da arama motoru sistemine alınmaktadır. Bu sebeple arama motoru botlarının taramasından sonra sonuçlarda olumlu yerlerde çıkabilmek için detaylı olarak sitenin seo konusunda başarılı olması gerekmektedir. Ayrıca google bot tarafından ziyaret edilen sitelerin tüm içerikleri taranmaktadır. Bu durumda da anahtar kelime konusundaki uyumluluk ve spam konuları da incelenmektedir. Botların siteleri gezmesinden sonra seo konusundaki başarı ile alakalı olarak sıralamada yer alması ve nerede yer alacağı konularındaki kararlar verilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir