Google Anında Arama Özelliği Son Buluyor

Kategori SEO Paylaşımları

Google Anında Arama Özelliği Son Buluyor

Google, anında arama özelliğini devre dışı bıraktı. Bu özelliğin adı Google İnstant olarak geçiyordu ve seo uzmanları tarafından da oldukça fazla seviliyordu. Bu özellik arama önermesi yapıyordu. Şöyle ki, kişiler arama yaparken Google, kelime yazılırken kelimeyle alakalı olan en popüler aramaları arama yapan kişiye öneriyordu. Sunulan bu özellik kişilerin çoğu tarafından görülüyordu. Ancak verilen arama önerileri yine çoğu kişi tarafından önemsenmiyordu. Çoğu zaman da mantıklı cevaplar ancak ilk iki kelimeden sonra geliyordu. Yani arama öbeğinin ilk kelimesine gelen öneriler, asıl aranacak konuyla alakalı olmayabiliyordu. Kullanıcılar da genelde arma eğilimlerini iki kelime üzerinden yaptıkları için bu özellik gereksiz bir şekilde bulunmuş oluyordu.

Arama Özelliği Neden Kaldırıldı?

Google mobil devrim için, özellikle de bir sonraki aşama için hazırlık yapmaktadır. Bu hazırlığın yapıldığına dair ipuçları olan bir mesaj yayınlamış ve bu özelliği de kaldırdığını duyurmuştur. Google bu mesajında özelliği kaldırmaya yönelik açıklamalarda bulunmuştur. Arama özelliğini masaüstü kullanıcılarının işini kolaylaştırmak maksadıyla ortaya çıkardıklarını ancak arama eğilimlerinin mobile kaydığını belirtmiştir. Kullanıcıların mobile yönelen arama eğilimleri nedeniyle de yenilik yaptıklarını belirtmiştir. Mobil ekran kullanımında hem ekran hem de diğer kısıtlamalardan dolayı arama özelliği fazladan yer kaplamaktadır. Bu nedenle de tüm cihazlarda daha hızlı ve kolay arama yapılabilmesi amaçlanmıştır.

Google daha akıcı ve hızlı bir arama için çalışmalara başladığını açıklamıştı. 2010 yılında 2-5 saniye olarak aramaları hızlandıracak araştırmalarla gündeme gelmişti. Aynı yıl aramada tahminlerde bulunularak akıllı yönlendirmeler olacağını belirtmişti. Arama yönlendirmeleri yukarıdaki sebeplerden dolayı gerçekleşmedi. Geriye sadece enter ya da arama bölümlerine basmadan ilgili aramaları görebilmek kalmıştır. Ancak bu da kullanıcılar tarafından çok fazla sevilmemiştir.

Değişimin Mobil Devrime Etkisi Nedir?

Mobil devrim 21 Nisan 2015 yılında başlamıştır ve hızla devam etmektedir. Gelişen bu devrim nedeniyle Google eğilimlerini mobil cihazlara yönlendirmiştir. Son zamanlarda ortaya çıkan tüm yenilikler mobil cihazlar için olmuştur. Bu durum elbette ki organik aramaları etkiler hale gelmiştir. Mobil uyumlu bir siteye sahip olma avantajı ortaya çıkmıştır. Çünkü mobil uyumlu bir site masaüstü aramalardaki sıralamada da olumlu bir etkiye sahip olmaktadır. Anında arama mobil yeniliğin önünde bir engel şeklindeydi. Bunun ortadan kaldırılması çok büyük ihtimalle mobil yeniliğin çok yaklaştığı anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir