Google Analytics’ten Yeni Seo Raporları

Kategori SEO Paylaşımları

google-analyticsten-yeni-seo-raporlari

Biliyorsunuzki Google Analytics kullanım oranı en yüksek analiz aracı. Google yakın zamanda bununla ilgili olarak 4 yeni Google Analytics SEO raporu duyurdu. Öncelikle bu yeni raporlara Google Analytics Ana Sayfa> Raporlama> Edinme> Search Console diziniyle erişebilirsiniz. Bu raporlarda 4 farklı kriter görebileceksiniz. Bunlar gösterim, tıklama, tıklama oranı ve konum başlıkları altındaki kriterlerle ilişkili. Yeni seo raporları şöyle detaylandırılabilir:

  1. Landing page yani açılış sayfaları

Sitenize gelen kullanıcıların ilk hangi sayfaya geldiği konusunda size bilgi verecek olan bu raporda gösterim, tıklama oranı, ortalama konum, oturum başına gezilen sayfa sayısı gibi hedeflenen dönüşümleride görebileceksiniz.

 

  1. Countries yani ülkeler

Sitenize doğal yollarla ulaşan ziyaretçilerin bulundukları ülkelerle alakalı veri sunulacak. Bu anlamda farklı ülkelerden gelen ziyaretçilerin kullanım alışkanlıkları yönünde stratejiler geliştirebilirsinz.

 

  1. Devices yani cihazlar

Cihaz verileri en çok kullanılan istatiksel raporlar arasında. Mobil çağında oluşumuz nedeniyle bu raporla sitenize mobil, tablet, masaüstü girişlerinin ne yoğunlukta olduğunu takip etmek oldukça işinize yarayabilir. Bu bilgiler ışığında on page ve off pafe seo çalışmalarınıza daha etkin yön vermeniz de mümkün olacaktır.

 

  1. Queries yani sorgular

Yeni seo raporu olan sorgular raporu size ziyaretçilerinizin hangi anahtar kelimelerle ulaştıklarını gösterecektir. Google analytics daha önce organik aramaları bu anlamda göstermeyi kesmiş ve bu search console kullanımıyla yapılmaya başlanmıştı. Artık organik arama kelime sorgularını görmek mümkün. Bu rapor sayesinde ortalama konum verisine de ulaşılabilindiğinden Google Adwords çalışmalarınızıda bu verilerle desteklemeniz mümkün olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir