Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Kategori SEO Paylaşımları

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Web tasarımlarının takibi, analizler ve kullanılabilir veri toplamak artık başarı için hazine demek. Bununla ilgili sunulan birçok hizmet ve araç tabiki ücretli. Ancak ücretsiz analiz aracı Google Analytics diğer araçların karşıladığı her hizmeti neredeyse karşılıyor. Google mühendisleri tarafından hazırlanan ve her güncellemeyle kendine değer katan bu araç sayesinde internet sitenizi ziyaret edenlerin analizini yapmanız mümkün kılınıyor. Üstelik belirttiğimiz gibi bu, web sitesi ziyaretçi analizi ücretsiz şeklinde yapılıyor. Adwords ve Adsense gibi diğer araçlarla kullanımında ise, verimlilik, performans ve gelir artırmanıza yardımcı olurken ihtiyaç konusu olan verilerin toplanmasıyla optimizasyon işlemlerinde de sizlere büyük fayda sağlar.

Google Analytics Kaydı Oluşturmak

İlk olarak, myaccount.google.com adresine giderek buradan gmail hesabınızla kullanıcı girişi yapmalısınız. Ekranda göreceğiniz seçenekleri şu şekilde takip ederek hesap oluşturmanın ilk adımını atmış olursunuz: Yönetici > Hesap > Yeni Hesap > Oluştur. Buradan istenilen bilgileri doldurduktan sonra izleme kimliği almalısınız. Bunu mobil uygulamanız için yapmak istemeniz durumunda aynı sayfada bilgilerinizin üstünde bulunan kısımdan “Mobil Uygulama” butonuna tıklamalısınız. Karşınıza gelecek olan Google Analytics mülk sahibi kimliği ile tüm sayfalarınızı çalıştırma adımını tamamlamalısınız. Mülk sahibi kimliği bir kod şeklindedir. Bu kodu sitenize ait tüm bölümlerde Header veya Footer dosyalarına eklemelisiniz. Bu işlem tüm sayfalarınızda çalışmasına imkan sağlayacak olan adımdır. Bahsedilen dosyalara ulaşmak içn filezilla ve benzeri araçlardan birini kullanabilirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra sitenize eklediğiniz kod, ziyaretçiler internet sitenizin sayfalarını her görüntülendiğinde çalışacaktır. Bu kod bir scripttir. Bu sayede kullanıcı ve tarayıcı hareketlerinin analizi için sitenize imkan vermiş olacaksınız.

Google Analytics Terimleri

 • Oturum: Kullanıcıların gün içindeki ziyaretlerinin toplamı.
 • Kullanıcı: İnternet sitenizi ziyaret eden her bir kişi.
 • Sayfa Görüntüleme Sayısı: Ziyaretçilerin sitenizin sayfalarında yaptıkları toplam gezinme sayısı.
 • Sayfa ile Oturum Oranı: Bir kullanıcının ortalama olarak görüntülediği sayfa sayısı.

“Sayfa Oturum Oranı= Sayfa Görüntüleme Sayısı / Oturum Sayısı”

 • Ortalama Oturum Süresi: Site içinde farklı bir sayfa görüntülendiğinde hemen çıkma oranına bağlı olarak geçirilen süre.
 • Demografi: Ziyaretçilerinizin yaşlarına ve cinsiyetlerine göre gruplanması.
 • TreeMap: Hit aldığınız kaynakların gruplanması. Örneğin; sosyal medya, referans, organik, …

 

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Bu madde, seo açısından olumsuz bir kavram sayılmakla beraber sitenize gelen ziyaretçilerin anasayfayı görmesiyle sitenizden ayrılması durumunda oran %100 olarak hesaplanır. Sitenize çektiğiniz ziyaretçilerin görüntüledikleri farklı sayfaların oranı şeklinde tanımlanabilir.

Google Analytics Rapor Çeşitleri

Bu aracın en önemli özelliği rapor çeşitliğinin fazlalığıdır. Google Analytics raporları veri analizi yapmak için oldukça etkin bir kaynak niteliğindedir. Rapor çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Özelleştirilmiş Gösterge Tablosu: Burası, rapor sisteminin hazırlanacağı alan olup size bir rapor oluşturmanız için zemin sağlayacaktır. Raporlama > Gösterge Paneli > Yeni Gösterge Tablosu Ekle şeklinde ilerlemeniz durumunda bir rapor sistemi oluşturmanız mümkün olacaktır. Bu noktada 2 düzenleme için sizlere imkan verilir. E-ticaret sitesi sahibiyseniz Adwords hesabınızı buraya bağlamanız gerekmekte. Yanısıra, “Widget” alanından hedef dönüşümü, reklam gösterimi ve ziyaretçi davranışları gibi birçok veri analizini raporunuza eklemeniz mümkün. İkinci olarak, ziyaretçilerin hangi verilere göre gösterileceğini belirlemelisiniz.Segment Ekle” alanından sayfa gösterimi, arama trafiği ve daha fazla seçenekle rapor hazırlamanız mümkün. Bu seçenek çokluğu durumu geri dönüşüm optimizasyonları açısından oldukça işe yarardır.

 

 • İnternet Sitenizde Online Olan Kişi Sayısını Görmek: Raporlama > Gerçek Zamanlı > Genel Bakış şeklinde ilerleyerek anlık online ziyaretçi sayınızı görebilirsiniz. Ayrıca saol yandaki bölümden ziyaretçilerinizin konum ve kaynaklarını bile görmeniz mümkün.

 

 • Kitleye Genel Bakış: Buradan ziyaretçilerinizi dilerseniz gün ya da ay dilerseniz yıla göre izlemeniz mümkün. Raporlama > Kitle > Genel Bakış şeklindeki tıklamalarınızla ziyaret oranlarının günlere göre ayrılmış bir raporuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca ziyaretçileriniz hangi şehirden, hangi yaş grubundan ve bağlandıkları cihazlar gibi birçok detaylı bilgi edinmeniz de mümkün.

 

 • Site Hızı Raporu: Raporlar > Davranış > Genel Bakış alanından Google Analytics site performans takibi Bunu günlere ve saatlere ayrılmış şekilde bir rapor olarak elde etmeniz mümkün. Böylece sitenize çektiğiniz trafiğinin hangi saatlerde yoğunlaştığı gibi analizlerle bir sonuca varabilirsiniz. Ziyaretçi sayısının yoğun olduğu zamanlarda site hızının negatif yönlü gösterilecektir. Ayrıca, sol kısımdaki menüden site hızı yavaş olan sayfaları da tespit etmeniz mümkün.

 

 • Site İçerik Raporu: Davranış > Site İçeriği > Ayrıntılı İçerik İncelemesi alanından özellikle seo çalışması yapacak olanlar oldukça faydalı bir rapor elde edebilirler. Bu raporda en çok ziyaret edilen internet sayfalarınız, sayfalarda geçirilen süre, ziyaretçiler tarafından son görüntülenen sayfa gibi birçok değerli bilgiye ulaşabilirsiniz. Performans çalışmalarınıza yön vermek adına yön göstericiliği kaçınılmaz olacaktır.

 

 • Site İçi Yapılan Aramalar: Eğer özelleştirilmiş bir Google Arama butonu kullanıyorsanız buradan ziyaretçilerinizin sitenizde yaptığı aramaları görmeniz mümkün. Sitenizdeki aramaları görerek eksiklerinizi giderebilir ve bu yönde geliştirmelere gidebilirsiniz.

 

Google Analytics ile Site Sıcaklık Haritası Nasıl Çıkartılır?

Raporlama > Davranış > Sayfa İçi Analytics bölümünden site haritanızı çıkarabilirsiniz. Bu harita sayesinde örneğin reklam yaparken sitenizde sık görüntülenen bölümleri optimize edebilirsiniz.

Google Analytics Veri Toplama Bölümü

Yönetici > Mülk Ayarları > Veri Toplama şeklindeki tıklamalarınızla ulaşacağınız bölümde ayarlara ulaşmanız mümkün. Bu bölüm ticari değeri olmayan siteler için önerilmemektedir.

 • Yeniden Pazarlama: Arama ağı reklamları için geçerli olan bu özellik etkin kılındığı zaman Demografi ve İlgi Alanı raporlarındaki verileri görebilirsiniz.
 • Reklamcılık Pazarlama Özellikleri: Reklam dönüşüm oranlarını takip ederek belirlemiş olduğunuz kitle için reklam yapmanızı mümkün kılar. Bunun için bazı entegrasyonlar gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir