Google Adwords TBM Düşürme Yolları

Kategori SEO Paylaşımları

TBM nedir?” sorusunun cevabını açılımı tıklama başına maliyettir olarak verebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere reklamınızdan her tıklama için kazanacağınız tutardır. TBM, reklam veremler tarafından belirlenir. Yani, reklam verenler ürün reklamını vermek için farklı ödemeler talep edebilirler. Konuyla ilgili olarak maximum TBM kavramını da duymanız muhtemel. Bu da her tıklama karşılığında ödeme yapacağınız en yüksek rakam anlamı taşır. TBM düşürme taktikleriyle düşük bütçelerde yüksek performans elde etmeniz mümkün. Bunun için teknik bir alt yapıya ihtiyacınız olmadığı gibi çalıştığınız firmalarda Adwords uzmanları da reklamlarınızı bu yolla düşük ödemelerle yayınlar. TBM’yi düşürme taktikleri şöyle sıralanabilir:

  • Kalite puanı bazı faktörlere bağlıdır. Kampanya içinde ilgili anahtar kelimelere yer verilmesi gibi bir faktör buna örnek gösterilebilir. Öncelikli olarak bu puanı incelemelisiniz.
  • Belirlediğiniz anahtar kelimeleri analiz etmelisiniz. Örneğin bir anahtar kelime üzerinden alınan tıklama sayısı gibi ölçütleri dikkate alabilirsiniz. Düşük tıklama maliyetine sahip anahtar kelimeleri bu sayede yayına devam ettirirken analiz sonucunuza göre, yüksek maliyetli olan ancak iyi performans göstermeyen kelimeleri reklamlarınızdan çıkarabilirsiniz.
  • Kısa anahtar kelimelere reklam veren sayısı yüksek olduğundan bu kelimelerdeki yarışta zorlu olacaktır. Uzun kelime öbeklerine fırsat tanıyın. Böylece daha düşük maliyetlerle işinizi görebilirsiniz.
  • Eşleme modelleri anahtar kelimeler için 3 farklı çeşittedir: Geniş eşleme, tam eşleme ve sıralı eşleme. Default seçim geniş eşleme olmakla birlikte bu size yüksek gösterim sağlayabilir. Ancak hedef kitlenizden ya da potansiyel kitlenizden uzak kişileri bu anlamda filtrelemeniz mümkün olmaz. TBM düşürme yolları arasında yeri olan tam eşleme modeli size bu kelimeyi direk kullanan kişileri getirir. Bu yolla ilgili geri dönüşler almanız daha kolay olurken maliyetlerinizi düşürmüş olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir