Google Adwords Güncellemesi

Kategori SEO Paylaşımları

Google Adwords Güncellemesi

Geçtiğimiz aylarda 2016 Google Adwords yeni güncellemesiyle sağda ve solda sıralanan metin reklamlar artık yalnızca sol yanda sıralanmaya başladı. Sağ yanda ise, Google alışveriş reklamlarına yer veriliyor. Bu düzenlemeyle mobil trafiğin artırılması amaçlanıyor.

Sağ taraf kullanıcılarda direk reklam algısı yarattığı için tıklanma oranı düşüktü. Diğer bir değerlendirme ise, kullanıcının okuma eğiliminin soldan sağa olmasıyla ilişkili olarak sağ tarafın zayıf kalması yönündeydi. Bu nedenle yapılan güncellemeyle durum göz önüne alınmış ve gereken değişikliğe gidilmiştir. Peki SEOSEM dengesi bu güncellemeyle nasıl değişecek? Adwords, güncellemeden önce sağlı sollu reklam yayınına imkan tanırken şuan 4 üstte ve 3 altta olmak üzere 7 metin reklam yayınlayabilecek. Bu rekabet anlamına gelir; reklam verenler arasındaki rekabet ise, maliyet artışını çağrıştırır. Böylece Google kazancına kazanç katacak. Firmalar alt sırada olmak yerine üst sıralarda yer bulmayı tercih edecek. Bu da tabiki beli bir farktaki maliyetle sunulacak. Buna bağlı olarak, bir süre sonra adwords reklam maliyetleri oldukça artacak ve seo çalışmaları değerini katlayacak. Yüksek maliyetle rekabet yerine uzun vadede verim sağlayan seo rağbet görecek.

Özetle, yeni güncelleme tabiki önce Google’a yarayacak. Bu durum seo hizmetlerinin önemini artıracak ve bu alana yönelim kaçınılmaz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.