Filtre

Kategori SEO Paylaşımları

Spam

Arama motorlarının belirli kriterlere uygun şekilde oluşturulmuş ve kriterleri uygulayan siteleri arama sonuçlarında yer vermektedir. Arama motorlarının yer verdiği siteler içerisinde de içerik konusunda aramaya en uygun cevabı barındıran siteler daha üst sıralarda yer alırlar. Bu durumda arama motorlarının kriterleri uygun olmayan ve uyum konusunda hile gibi girişimlerde bulunanlar arama motoru tarafından filtre ile karantinaya alınmaktadır. Bu durumda internet siteleri arama motorlarının veri tabanında bulunsalar bile arama sonuçlarında gözükmemektedir. Bu durum da arama motorlarının kriterlerinin uygulanması konusunda doğallıktan yana olunması ve hile ile spam yapılmaması için uygulanmaktadır. Bunun yanında etik olmayan içerikteki siteler de arama motorları tarafından filtrelenmektedir. Bu tarz siteleri de arama motorlarında görmek mümkün olmamaktadır.

İnternet sitelerinin oluşturulmasından sonra en uygun şekilde içeriğinin de oluşturulması arama motorlarındaki sıralamalar konusunda oldukça önemli bir durum. Yapılacak seo çalışmalarındaki planlamalarda seo uygulamalarının doğal ve spamdan uzak olması önemlidir. Eğer spam kullanarak hızlı bir şekilde seo konusunda başarı sağlanırsa kısa sürede google cezası alınabilmek mümkündür. Bu durumda internet sitesi içerdiği olumsuz içeriklerden ve yapılardan vazgeçerek düzenlemeler yapana kadar sıralamalarda yer almayacaktır. Bu durumun yaşanmaması konusunda da spam yapılmaması ve internet sitesinin içeriğinin ve yapısının seo konusundaki gerekliliklere doğal bir şekilde uyması sağlanmalıdır. Günümüzdeki seo çalışmalarının büyük çoğunluğu bunu uygulamaktadır.

Ancak bazı durumlarda bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde internet sitelerinde spam içerikler ve arama motoru kriterlerine uygun olmayan yapı ve içerikler bulunabilmektedir. Bu durum belki ilk etapta internet sitesinin kısa sürede sıralamada yukarı tırmanmasını sağlasa da ilerleyen dönemde ciddi yaptırımlar almasını sağlamaktadır. İnternet sitelerinin google karantina işlemine maruz kalmamaları konusunda yapılacaklar sadece etik ve doğal bir çalışma olacaktır. İç ve dış bağlantılar ile içerik konusundaki durumların dikkatle incelenmesi ve bilindiği halde spam yapılmaması önemlidir. Bir internet sitesinin ceza alması ve filtreye maruz kalması durumunda seo ekipleri tarafından düzenlenmesi ile durum değiştirilebilecektir. Sitenin tekrar seo konusundaki uyumu sağlanırsa ve spamlardan kurtulursa başarılı bir şekilde arama motorlarında görüntülenebilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.