Etkili Mobil Uygulama Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Kategori SEO Paylaşımları

Etkili Mobil Uygulama Pazarlaması Nasıl Yapılır

Mobil uygulama pazarlaması en az ortaya bir uygulama çıkarmak kadar ciddi bir süreçtir. Mağazaya çıkan uygulamanızın devam eden sürecini izlemediğiniz durumda rekabetten sıyrılmanız ve rekabette kalmanız oldukça zor. Uygulamanızı pazara çıkardıktan sonra indirilme oranını, gelen yorumları ve görüşleri, iyileştirilebilirliği takip etmek gerekli. Aslında bu noktada iş bitmiyor; sürüyor.

Etkili mobil uygulama pazarlaması için bahsedeceğimiz bazı yöntemler şöyle:

  • Banner kullanımlarıyla ziyaretçilerin işini kolaylaştırmalısınız. “Aç” ve “Göster” şeklinde iki seçenek sunan bannerlarla ziyaretçiler uygulamanıza daha yakın olabilirler.
  • Facebook Pixel sayesinde uygulamanız için en doğru kitleyi yakalayabilirsiniz. Bunun sayesinde kullanıcıların işletim sistemlerine kadar veri toplamanız mümkün olur. Kitleye uygunluk pazarlama açısından büyük bir etkiye sahip olmakla birlikte geniş bir analiz safhası ihtiyacı da doğurur.
  • Youtube videolarında hemen hemen her an karşınıza çıkabilen reklamları hatırladınız mı? İşte o reklamların etkisini de gözardı etmeyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamanız için doğru reklamın ii bir algı yaratacağını da bilmelisiniz.
  • Bir web sitesi edinmek ve onu etkin bir tasarımla taçlandırmak oldukça zahmetli bir süre olsa bile geri dönüşleri büyük olacaktır. Sitenizi aktif kılıp sosyal platformlarda görünmeniz uygulamanızın farkedilmesini sağlayacak ve size ulaşabilir kitle artacak. Bu kitle içinde mutlaka uygulamanızla ilgilenenler olacaktır.
  • Ayrıca mobil ortamın SEO çalışması ya da mobil uygulama SEO ’su olarak bilinen App Store Optimization (ASO)’a odaklanmak oldukça önemli. Temel faktörleri ekran görüntüleri, uygulama adı, logo, yayıncı markası, açıklama ve anahtar kelimeler, … olup uygulamanızı bir kez daha profesyonelce değerlendirmeniz için size yol gösterecek bir iyileştirme tekniğidir.
  • Tanıtım, tüm bu aşamalardan sonra etkiyi artırmak için yapılmalı. Takipçilerinize mail atabilirsiniz. Blog yazılarında uygulamanıza yer verilmesini sağlayabilirsiniz ya da bunu siz yapabilirsiniz. Tanıtım videosu çekebilir ve bunu yayabilirsiniz. Belki bazı dergilerde yer bile kapabilirsiniz. İşin bu kısmı her ne kadar renkli görünse de yaratıcılık gerektirmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken sizi takip edenleri bıktırmamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir