Etkili Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kategori SEO Paylaşımları

etkili-backlink-alma-yontemleri-nelerdir

Etkili backlinkler sitenizi başarıya götürecek en önemli seo unsurlarındandır. Google sıralama kriterlerinde de başı çeken backlink, bir sitenin bir başka siteye verdiği link gibi düşünülebilir.

Aşağıda bahsedilen özel backlink alma yöntemleri bu anlamda çok işinize yarayacak.

 

  1. Müşteri Yorumları

En temel pazarlama stratejisi olarak potansiyel müşterilerden aldığın yorumları diğer müşterilere sunma oldukça etkili bir yöntemdir. Kullandığınız bir hizmet veya ürün için siz de geri dönüş vererek blogunuzun linkinin yorumda geçmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, oyun konulu bir blog sahibisiniz. Hepsiburada.com üzerinden bir oyun klavyesi aldınız; o ürünün müşteri yorumları kısmından blogunuzu backlink vererek görüş bildirebilirsiniz.

 

  1. Forumlardan Backlink Almak

Bu yöntem klasik olmakla birlikte günümüzde de revaçta. Bunun için doğru yer ve doğru zaman oldukça önemli. Nasıl mı? Örneğin, Wmaracı’nda bir kullanıcı wordpress altına “Sitemde bir yavaşlama oluyor.” şeklinde bir başlık açtı diyelim. Konuya cevap olarak “Wordpress site hızlandırma” yöntemleri başlıklı yazınızı tavsiye ederek doğru yer temini yapabilirsiniz.

 

  1. İnternet Günlükleri

Link Roundtrip olarak geçen bu backlink alma yöntemi, Türkiye’de yurtdışındaki kadar yaygın kullanılmamaktadır. Bu yöntemde, bir yazar internet üzerinden beğendiği konulara ait yazıları bir yazısında toplayarak yazılara backlink veriyor. Böylece kullanıcılara bunları sunmuş oluyor.

 

  1. Rakipten Backlink Almak

Rakip yazıdan backlink almak en zor yöntem sayılabilir. Ancak rakibi elemek adına en etkili yol budur. Bu durum genelde bir ücret karşılığında kabul edilse de sonucunda kazanacağınız karı ya da zararı iyi hesaplamak önemli.

 

  1. Sosyal Backlink

İçeriklerinizin kalitesi kadar onları pazarlamanızda önemli. Facebook gibi bir sosyal ortamda düşük bütçe karşılığında backlink almanın etkisini tahmin edebiliyorsunuzdur.

 

  1. Misafir Yazarlık

Bu yöntem yalnızca backlink almanızı sağlamakla kalmaz. Bunun yanısıra blogunuza oldukça ciddi bir trafikte sağlarsınız. Ayrıca bu trafiğin kalıcı olmasıda muhtemel. Yüzlerce konuk yazarlık yapabileceğiniz site mevcut. “Neden kaliteli içeriklerimi başka sitelerde yayınlayayım?” yanılgısına düşmeyiniz. Bu yöntemi iyi değerlendirdiğiniz takdirde trafiğinizi katlamanız mümkün.

 

  1. En İyi Bloglar Listesine Girebilmek

Öncelikle “En iyi konu blogları”, “En iyi bloglar 2016” gibi aramalarla içeriklere ulaşmalısınız. Blogunuzun yer almasını istediğiniz yazıları seçerek blog yazarlarıyla iletişime geçmelisiniz. Eğer hiç bir şekilde backlink almayı başaramıyorsanız kendinize “En iyi bloglar” konulu bir içerik ve liste oluşturun; sitenize burda yer verin.

 

2 Yorumlar ve Cevaplar “Etkili Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

  1. Hocam Paylaşımınız için çok teşekkürler.Gerçekten çok güzel paylaşım olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir