Emojilerin Dijital İletişimdeki Yeri

Emojilerin Dijital İletişimdeki Yeri Nedir?

Kategori SEO Paylaşımları

 Emojilerin Dijital İletişimdeki Yeri

Günümüzün evrensel dili emoji Japon Kurita tarafından doksanlı yıllarda yaratılmıştır. İlk olarak Apple IOS cihazlarda kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıcı 2011 yılına tekabül etmekle birlikte dijital iletişimde emojiler günümüzün iletişim tarzı olmuş ve şuan tüm cihazlarda kullanılmaktalar. Biliyorsunuz ki emojiler duyguların dili. Hatta bir emojiler günü bile var. Yeni nesil iletişim dilinin günü 17 Temmuz Dünya Emoji Günü olarak geçiyor. Ayrıca, markalarda pazarlama aracı olarak emojileri yaygın şekilde kullanıyor. Kendi emojileriyle kampanyalar duyuruyor ve emojiler üzerinden iş başvuruları bile alınıyor. Bu anlamda markalar emojilerin gücüne inanıyor ve reklamlarında kullanmaktan kaçınmıyor. Öyle ki emoji tabanlı hedefleme konusu Twitter’ın duyurduğu kadarıyla kullanılan emojiye göre markalar kendileri için kitle belirleyecek ve reklamlarını yapabilecekler. Tüm bunlardan sonra emojilerin dijital iletişimde yeri istatistiklerle de sabitlensin istedik ve işte sonuç:

  • Dijital iletişimde emoji kullanımı %90 civarında.
  • Uzun uzun cümleler yerine tek bir emoji kullanmak duyguları ifade etmek için daha kolay. Bir araştırmaya göre, erkeklerin %70; kadınların ise, %80 civarı duygularını ifade etmek için emojileri kullanıyor.
  • Bir ilginç tespite daha gelecek olursak, uzmanlara göre gerçek insan gülümsemesi ve gülen surat emojisi beynin aynı yerini aktive ediyor. Bu yüzyüze iletişimle arasındaki farkın en az seviyede olduğunu gösteriyor.
  • 2014 itibariyle Twitterda atılan emoji sayısı yaklaşık 100 milyar ve İnstagram üzerinden yapılan paylaşımların %50 kadarlık oranı emoji içeriyor.

Markalar Emoji Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Seçilen emojinin marka kişiliğiyle örtüşmesi en önemli unsurlardan. Kategorilere göre, emoji seçimleri yaparak bunları o kategoriler için ayrı ayrı ve sık sık kullanmak insanlar üzerinde bir algı yaratarak hatırlanmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Emoji akımından en çok etkilenen nesil tabiki son kuşak. Mizah ve eğlence bu anlamda emojilerinizde vazgeçilmez olmalı. Yaratıcı ve eğlenceli seçimler yapmaya odaklanmak yerinde olacaktır.
  • Hedef kitleniz genelde hangi emojileri kullanıyor? İşte bu soru anahtarınız olabilir. Kitlenizin yoğun kullandığı emoji seçimleriyle yola çıkabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıklarına yakın olmak kitlenizin kalıcılığını artıracaktır.

Emojilerin bir çok alanda kullanıldığını ve daha bir çok alana girebileceğini biliyoruz. Bakalım daha hangi yaratıcı emojilerle tanışacağız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.