E-ticaret SEO

Kategori SEO Paylaşımları

e-ticaret-sitelerinin-basarisini-arttirmak-icin

Son yıllarda internet kullanımının iyice artması, mobil cihazların yaygınlaşması ve internet maliyetlerinin azalması ile doğru orantılı olmaktadır. Bu sebepler ile internet kullanımının iyice artması insanların birçok ihtiyacını buradan karşılaması anlamına gelmektedir. Çok daha kaliteli bir şekilde internetin kullanımının sağlanması için de büyük oranda kaliteli siteler ve içeriklere ihtiyaç duyulmaktadır. 2000’li yılların başlarındaki çok bir anlam ifade etmeyen siteler yerine oldukça önemli projeler hayata geçmeye başlamış durumdadır. Bir kaç kişinin kod bilgisinden çok daha fazlasının gerektiği internet sitelerinin oluşturulması konusunda, günümüzde oldukça ilerlemiş durumdayız. İnternetin etkin kullanımının artması çok daha özel ve üzerinde çalışmalar yapılan projelerin doğmasına sebep olmaktadır. Bunun asıl amacı ise daha fazla insana ulaşabilmektedir. Bu durumun oluşması da arama motorlarının sayesinde olmaktadır. İnternette insanların adresleri ezberlemek ve her siteyi sık kullanılanlara eklemek gibi bir durumu yoktur. Bu sebeple en pratik yol olan arama motorlarına girilmekte ve ihtiyaçlar buradan belirtilmektedir. Bu konuda arama motorları internet ortamının en önemli unsurları olmaktadır.

Bu durum arama motorlarının kaliteli bir şekilde indeksleme yapmasından çok daha önemli bir durumu da ortaya çıkartmıştır. Bu durum arama sonuçlarının da en iyi şekilde sıralanmasıdır. Yakın bir zamanda özellikle Google arama sonuçlarında çok daha fazla oranda kaliteli içeriklerin olduğu siteleri ön plana çıkaracağını açıklamıştı. Bunun sağlanması için de SEO dediğimiz kriterleri hayata geçirdi. İşte tüm olanlar aslında bundan sonra başladı. Bu durum aslında zor ve zahmetli gibi görünse de SEO konusunda başarının sağlanması sitenin birçok anlamda oldukça özellikli ve ziyaretçilere çok iyi bir deneyim sunmasını sağlayacaktır. Bu sebeple SEO konusunda başarı sağlanması sadece trafiğin artmasının sağlanması değil daha kaliteli bir internet sitesine sahip olunmasını sağlamaktadır. SEO konusu birçok farklı alanda hizmet veren siteleri ilgilendirmektedir. Bu siteler içerisinde özellikle e-ticaret sitelerinin SEO konusunda çok daha titiz davranması oldukça önemlidir. Bu konuda birçok firma büyük bütçeler harcayarak ciddi projeler ortaya çıkartmaktadır. Bu projelerde başarının sağlanması da elbette ki seo başarısı ile direkt olarak alakalıdır. SEO konusunda başarı sağlanması için aşağıda 10 maddelik önemli başlıklar sunulacaktır. Bu önemli maddelerin alt kısımlarında da detayları bulunmaktadır. Toplamında 100 önemli madde ve yapılması halinde SEO başarısı sağlanacak 100 öneri bulunmaktadır.

SEO StratejisiSEO; Hedeflerin, Amaçların ve Stratejinin Belirlenmesi

SEO konusunda başarının sağlanması sitelerin trafiğinin artmasını sağlayacaktır. Bu durumda özellikle e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. Bu nedenle genel olarak e-ticaret sitelerinin SEO konusundaki başarısının sağlanması konularında durulacaktır. Ancak yine de her sitenin dikkat etmesi gereken konulardan da bahsedilecektir. SEO konusunda aslında herhangi bir çalışmada da yapılacağı gibi hedef belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu unutulmamalıdır ki; seo’da başarı sağlanması için, kısa süreli ve vakit buldukça ilgilenilmesi başarı sağlamayacaktır. SEO konusu oldukça detaylı ve profesyonel bir çalışma gerektirmektedir. Bunun yanında disiplinli bir şekilde çalışmak ta oldukça önemlidir. Bu konuda olabildiğince disiplinli şekilde çalışmak gerekmektedir. Aşağıda sıralanacak öneriler ve dikkate alınması gerekenler okunduğunda SEO konusunda başarının sağlanması için oldukça kapsamlı bir şekilde çalışılması gerektiği daha da net anlaşılacaktır. Bu sebeple ilk başta bu işi ister kendi siteniz için yapın; isterseniz müşterilerinizin siteleri için yapın, dikkat etmeniz gereken konu disiplinli ve profesyonel bir çalışma yürütmeniz oldukça önemli olacaktır.  Bu konuda hedefin rasyonel olarak belirlenmesi, gerçekçi ve ölçülebilir olması oldukça önemlidir. Ayrıca başarıya ulaşmak konusunda bir yol haritasının da oluşturulması gerekecektir. Hedeflere ulaşmak için SEO konusunda atılacak adımların önceden belirlenmesi ve buna göre dikkatli bir şekilde hareket edilmesi oldukça önemlidir. Bu konuyu maddeler halinde daha detaylı bir şekilde incelmek gerekmektedir.

 • İlk olarak SEO hedefleri net olarak belirlenmelidir. Bu konuda rasyonel olmak ve hedefin başarının ölçülebilir olması önemlidir.
 • E-Ticaret siteleri için en önemli konu sağlayıcılardır. Bu sebeple SEO konusunda uyumlu ve rahatça hareket edilecek bir e-ticaret platformu ile çalışılması önemlidir.
 • Ticarette fiziki ortamda rakitler belirli olsa da internetten özellikle SEO konusundaki rakipler iyi bilinmelidir.
 • SEO konusunda atılacak adımların hangi şekilde atılacağı belirlenmelidir. Bu konuda beyaz şapka, gri şakpa veya siyah şapka SEO taktiklerinden hangisinin uygulanacağı tercih edilmelidir.
 • SEO konusunda Google Webmaster ve SEO araçlarının kurulması gerekmektedir.
 • SEO araçları konusunda eğer ki çalışmanın tamamını siz yapacaksanız bütçenizi iyi ayarlamanız gerekecektir.
 • Uygulamalarda tarih konusunda sorun yaşanmaması için proje yönetim yazılımlarının kullanılmasından fayda görülecektir.

eticarette anahtar kelime

SEO; Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi ve Pazarın Öğrenilmesi

SEO konusunda amacın belirlenmesi yapılması gereken en önemli ve aslında kapsamlı bir işlemdir. Bunun en iyi şekilde yapılabilmesi için Pazar hakkında bilgi sahibi olunması da gerekmektedir. Pazar konusunda bilgi sahibi olunması ciddi olarak önemli bir işlemdir. Rakipler ve pazarın getirisi konusunda bilgi edinilmesi önemlidir. Ayrıca yapılacak yatırımlar ve çalışmaların pazarda karşılığını ne kadar bulacak sorununda sorulması gerekmektedir. Gerçek anlamda başarıya ulaşılması için başarının önemli olması ve sonucunda mükafatının olması gerekmektedir. Bu sebeple seo başarısı sağlanacak pazarda, bunun yapılması için olanak olması ve sonunda çalışmaların karşılığını alacağından emin olunması gerekmektedir. Bu konuda arama motorlarının sunduğu verilerden faydalanıla bilmektedir. Bu veriler diret olarak trafik konusundaki ve SEO konusundaki başarıların verileri değildir elbette. Ancak bu veriler ile bu konuda tahminlere ulaşmak çok kolay olabilmektedir. Bu konuda kararın net olarak verilmesinden sonra anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekecektir. Bu konuda da hassas olunmalı ve detaylı çalışma yapılması gerekmektedir. Anahtar kelimelerin kısa olarak en çok kullanılanları yanında long-tail anahtar kelimelerinde olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda çalışmaların daha kısa sürede sonuç vereceği ve başarı oranının çok daha yüksek olacağı unutulmamalıdır. Bilindiği üzere büyük bir çoğunluk en çok aranan anahtar kelimeler için büyük bir rekabet vermektedir. Ancak lon-tail anahtar kelimeler için rekabet çok daha kolaydır. Bu konuda long-tail anahtar kelimelerin ve başarının araştırılması da fayda sağlayacaktır. Genel olarak bazı detayları belirtmek bu önerilere dikkat edilmesi seo başarısı konusunda avantaj sağlayacaktır.

 • Rekabete girilecek Pazar konusunda ciddi ve detaylı çalışmalar yapılmalıdır. Pazar olabildiğince detaylı şekilde araştırılmalıdır.
 • Anahtar kelimelerin tespit edilmesi konusunda farklı araçlardan yararlanmak avantaj sağlayacaktır.
 • Yurt dışındaki bir pazarda rekabete girilecek ise Google dışında Bing ve Yandex anahtar kelime araçları da kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelimelerin belirlenmesi konusunda SEMrush gibi alanlardan yardımlar olmak oldukça avantaj sağlayacaktır.
 • Yurt dışındaki pazarlar konusunda da SEMrush ve Wordtracker gibi çözümlerin ücretli servislerinden faydalanılması avantaj sağlayacaktır.
 • Video kullanılacaksa ve ağırlıklı olarak bu konuda site olacaksa Youtube anahtar kelimeleri araçları kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelime belirlenmesi konusunda tüm arama motorlarının oranlarının araştırılması da önemli avantaj sağlayacaktır.
 • Anahtar kelime belirlenirken en çok kullanılan kısa anahtar kelimeler yerine long-tail anahtar kelimeler tercih edilebilir.
 • Pazar konusunda sürekli olarak güncel bir takip gerçekleştirmek için takip yazılımlarından faydalanmak mümkündür.

site yapısı

SEO; Sitenin Yapısı ve Bilgi Akışının En Doğru Şekilde Kurgulanması

İnternet sitelerinin yapısının ve mimarisinin oluşturulması SEO konusunda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu konuda arama motorlarının tavrı kullanımı kolay ve kullanıcı deneyimi konusunda oldukça başarılı olmalarının sağlanmasını yönündedir. Bu konuda birçok insan oluşturduğu sitelerin mimarisi ve yapısı konusunda oldukça iddialı olmaktadır. Herkes için oluşturdukları siteler oldukça başarılı ve kullanım kolaylığı konusunda da sorunsuz sitelerdir. Ancak bu durumun arama motorları açısından da bu şekilde olmasının teyit edilmesi gerekmektedir. Ciddi anlamda bir SEO başarısı sağlamak için sitenin mimarisinin en iyi şekilde yapılmalı ve bilgi akışı sağlıklı olmalıdır. Bu konuda ziyaretçilerin bakmayacakları herhangi bir bölümün sitede bulunmaması önemli bir kuraldır. Bunun en iyi şekilde sağlanması konusunda da aşağıdaki önerileri dikkate almak ve belirtilen konularda hassas olmak gerekmektedir.

 • Site mimarisinin en doğru şekilde yapılması ve bilgi akışının sağlıklı bir şekilde yapılması için link juice konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Site dışında ve site içindeki linklerin en iyi şekilde organize edilmesi konusu olan link juice konusunda fikir sahibi olmak ve çalışmaları bu yönde yapmak önemlidir.
 • Siteler için URL yapısının belirlenmesinde de sade bir URL yapısı tercih edilmelidir. Bu durum SEO için önemli bir avantaj yaratacaktır.
 • Sitelerin mimarilerinin oluşturulması konusunda öncelikle Lucid Chart gibi uygulamalardan faydalanmak avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde sitelerin şablonları çıkartılabilmekte ve çalışma disiplinli bir şekilde sürmektedir.
 • Sitelerin kategori ve alt alanlarını sub domain yerine klasörlerde oluşturmak da SEO için başarı sağlanması konusunda avantaj sağlayacaktır.
 • E-ticaret sitelerinin mimarisi konusunda Flat site architecture site mimarisinin kullanılması SEO ve kullanıcı deneyimi konusunda fayda sağlayacaktır.
 • Kullanıcıların aramalar yapabilmesi için Landig Page oluşturmak ve kullanıcı aramalarının Google tarafından indekslenmesini önlemek de avantaj sağlayacak bir diğer uygulama olmaktadır.

site analizi

SEO; Site Analizi ve Teknik Sorunların Tespit Edilerek Giderilmesi

Etkili bir şekilde ve kullanıcı dostu olacak şekilde site mimarinin oluşturulması ve bilgi akışının sağlanması SEO konusunda işlemin tamamlandığı anlamına gelmemektedir. Aslında daha yolun çok başındayız. Sitenin genel olarak mimarisinin tamamlanmasından sonra sizler harika bir yapıya sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bu durumun arama motorları için de bu şekilde olduğundan emin olmak gerekmektedir. Sonuçta SEO konusunda başarı kriteri onların belirleyeceği bir durumdur. Bu sebeple Crawl analizi denilen yöntem ve yazılım ile sitelerin mimari yapıları denetlenmeli ve analiz edilmelidir. Crawl yazılımları ve tekniği, site içerisinde bir yazılımın gezmesi anlamına gelmektedir. Tıpkı aram motorlarının yaptığı gibi aynı mantıkla siteyi gezen bu yazılım tüm detayları inceleyerek sorunları ve uyumsuzlukları rapor etmektedir. Bu sayede site arama motoru tarafından görülmeden ne düşüneceği ve ne tepki vereceği konusunda bilgi sahibi olunması mümkün olmaktadır. Bu yazılımların kullanılması ve raporlarındaki hataların düzeltilmesi ile siteler arama motorlarının tam istediği yapılarda olabilmektedir. Arama motorlarının örümcekleri siteler içerisinde gezerken teknik hataların olmasından hiç hoşlanmamaktadır. Bu konuda önceden bilgi sahibi olmak ve teknik sorunları düzeltmek ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Bu aşamada yapılması gereken önemli detaylar aşağıda sıralanmıştır.

 • Sitelerin arama motorları tarafından nasıl karşılanacağını öğrenebilmek için Screaming Frog gibi Crawl yazılımlarının kullanılması gerekmektedir.
 • Sitelerin aram motoru tarafından tarandığından kesin olarak emin olun.
 • 404 gibi 4xx kodlu sayfalara yönlendirme yapan linklerin yok edilmesi gerekmektedir. Bunlara yeni sayfaların yapılması da mümkündür.
 • 404 gibi sayfaların kullanıcıların doğru şekilde bilgi almasının sağlanması için düzenlenmesi de fayda sağlayacaktır.
 • 5xx gibi sayfa hataları alınıyor ise sistemin yöneticileri görüşülerek bu hatalar önlenmelidir.
 • Geçici yönlendirme yapan (302) sayfaları düzenleyerek, kalıcı yönlendirme yapan sayfalara (301) dönüştürün.
 • Belirli parametreler ile URL yapısı oluşuyorsa sonsuz sayfa oluşturmadığından emin olun.
 • Sayfaların yüklenmesinin hızlarının ölçülmesi de oldukça önemlidir. Yavaş yüklenen sayfaların düzenlenmesi ve optimize edilmesi önemlidir.
 • Ürünlerin resimlerinin adlarının etiketlere ve kategorilere uygun olduğundan emin olun.
 • Bulunduğunuz sunucuda olumsuz sitelerin olmadığından emin olun.
 • Tüm ayarlamaların tamamlanması ile tekrar bir Crawl analizi yapın. Tam olarak kesin sonuç alınana kadar düzenlemelerden sonra bu analizi gerçekleştirin.

kaliteli icerik olusturma

SEO; İçerik Oluşturulması ve Kontrol Edilmesi

Sitelerin yapısının, mimarisinin ve bilgi akışının tümünü en iyi şekilde tamamlamak oldukça önemli bir konudur. Bu konuda başarılı bir site yaratmak SEO konusunda başarı sağlamak yanında kullanıcı deneyimi konusunda da başarı sağlamak anlamına gelmektedir. Zaten arama motorlarının yapmak istediği de aslında budur. Sadece bu konuda ne yapılması gerektiğini en detaylı şekilde belirlemiş olmaları nedeni onların kriterlerini baz almaktayız. Bunun dışında asıl yapılan şey en kaliteli ve sorunsuz internet sitesini oluşturmaktadır. Bunun yanında site içeriği konusunda da genel bir uyumun olması ve içeriğin tıpkı site mimarisi gibi sorunsuz olması gerekmektedir. Sitelerin en iyi şekilde oluşturulmasından sonra zaman kaybedilmeden içerik konusunda çalışmalar yapılmalıdır. İçeriklerin özellikle anahtar kelimeler, ürün bilgileri ve genel uyumluluk konusunda başarılı olmalar gerekmektedir. Link yapıları, açıklamalar ve genel içeriklerin uyumlu ve bazı detaylara uygun şekilde olmaları gerekmektedir. Arama motorları site içerinde rahat bir şekilde gezinmeyi tüm içeriklere ulaşmak için istemektedir. Yani sitenin yapısı ne kadar iyi olursa içerikler o kadar çok açıkta olacaktır. Bu sebeple de kalitesi o kadar önemli olacaktır. Bu kalitenin sağlanması ve seo başarısının yakalanması için aşağıda belirtilen konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sayfaların başlıklarının anahtar kelimeler ile uyumlu olması ve kullanıcı deneyimi konusunda etkili olması için daha zengin olması gerekmektedir.
 • Başlıkları kısaltmalara maruz kalmaması için 70 karakterden az olmasını sağlayın.
 • Daha fazla ziyaret edilmek için etiket değerlerinin iyi ayarlanması gerekmektedir.
 • Başlıkların oluşturulmasında hx etiketlerinin kullanılması ve bu konuda kullanıcı deneyiminin de unutulmaması gerekmektedir.
 • Ana sayfalarda etkili ve yaratıcı bir şekilde içerik oluşturmak için alanların oluşturulması sağlanmalıdır.
 • Ana sayfalar gibi kategori sayfalarında da etkili içeriklerin bulunması için alanlar oluşturulmalıdır.
 • Sitelerdeki içeriklerin özgün olması önemlidir. Bu konuda birçok araç ile bunu kontrol edebilirsiniz.
 • Site içerikleri konusunda da Crawl yazılımının analizine bakarak eksiklerin giderilmesi gerekmektedir.
 • Ürünlerin karşılaştırmalarını yapan sayfalar ile ürünleri fiyatlara göre sıralayan sayfaları canonial işaretleyin.
 • Sitede bir blog oluşturulması ve burada önemli ürünler hakkında SEO uyumlu içerikler oluşturulması avantaj sağlayacaktır.

web site yapısı navigasyon

SEO; Sitenin Linklerinin Düzenlenmesi ve Kurgulanması

İstenin genel mimarisi yanında içeriğinin de en iyi şekilde oluşturulmasından sonra işlemlerin tamamlandığını düşmeyin. Daha yapılması gereken birçok işlem bizi bekliyor. Ancak oldukça önemli aşamaların geride kaldığı da önemli bir gerçektir. Bu aşamadan sonra yapılacak çalışmanın mükemmele ulaşması ve SEO başarısı sağlamak için çalışmaların neticelendirilmesi aşamalarıdır. İçerik konusunda sitede bulunan birçok konunun düzenlenmesi oldukça önemli olsa da bu konuda özellikle dahili linklerin doğru şekilde verilmesi ve bunların dağılımının uygun şekilde yapılması da içerik konusunda oldukça önemlidir. Bunu en iyi şekilde sağlamak için de aşağıda belirtilen önerilerin dikkat alınması ve uygulanması başarı sağlanması yönünde avantajlar sağlayacaktır.

 • Sitede ana navigasyon alanlarından çıkan linklerin, aramalardaki kelemler ile eşleşmesinin sağlanması oldukça önemlidir.
 • Sayfalarda bulunan link çıkışlarının yeterli ve gerekli olduğu kadar olmasını sağlayın. Gereksiz link çıkışları varsa iptal edin.
 • Sitelerde navigasyonun Breadcrumb yapısında olmasının sağlanması oldukça avantaj sağlayacaktır.
 • Sitede yapılan ürün açıklamaları ve blogda bulunan yazılardan kullanıcıların deneyimini de göz önünde bulundurarak site içerisine linkler verilebilir.
 • Sitedeki fazla kategoriler dezavantaj oluşturacaktır. Bu sebeple olabildiğince az tutulması seo başarısı sağlamak için fayda sağlayacaktır.
 • Sitelerde etiketleme taksonomisi tarzındaki sayfaların bulundurulmaması da sizlere avantaj sağlayacaktır.
 • Sitelerin kaynak kodlarından olan ancak sayfalarda görüntülenmeyen alt navigasyonlar bulunmakta ise bunların kaldırılması sizlere avantaj sağlayacaktır.
 • Sitede bulunan ürünleri birbirleri ile ilgili olması durumunda aynı sayfada yer almalarının sağlanması önemli bir avantaj sağlayacaktır.

web site kullanılabilir

SEO; Sitenin Kullanıcı Deneyimini Arttırmak ve Kullanılabilir Olmasını Sağlamak

Bu aşamaya site için birçok önemli adımı atarak çok ciddi bir çalışma yürütmüş olmaktayız. Bu aşamaya gelene kadar oldukça önemli bir şekilde basit ve kurgusu sağlam bir site mimarisi oluşturduk. Sonrasında bu mimari içerisinde herhangi bir teknik sorun olmadan dolaşımın sağlanmasını mümkün hale getirdik. Bu harika mimariye oldukça kaliteli içerikler ekledik. Son olarak da dahili linklerin en iyi şekilde organize edilmesini sağladık. Bu aşamaya kadar oluşturulan site ciddi anlamda başarı kazanabilecek bir duruma gelmiştir. Ancak bunların başarılması konusunda gösterilen çaba ve disiplin hedeflenen başarının yakalanması konusunda daha fazlasının yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Sitelerin en iyi şekilde özellikle teknik anlamda oluşturulmasından sonra en önemli adımlardan birsi de kullanılabilirliğin en iyi şekilde sağlanması olmaktadır. Bu aşama ile SEO için başarı sağlamak konusu yanında siteyi ziyaret edenlerin daha fazla alışveriş yapmalarının da sağlanması ve sitenin kullanıcı dostu olduğunun gösterilmesi sağlanmaktadır. Bu aşamada sitenin en iyi şekilde ziyaretçilerin kolaylıkla ve keyifle gezebilmeleri ve alışveriş konusunda herhangi sıkıntı yaşamamaları ayrıca kolay bir şekilde ürünlere ulaşmaları gibi durumların ayarlanması yer almaktadır. Bu konunun kullanıcı deneyimi konusu ile ilgili olması SEO ile de ilgili olmasını sağlamaktadır. SEO arama motorları tarafından kullanıcıların deneyimleri konusunda başarı sağlanması için geliştirilmektedir. Bu sebeple de bu iki konu birbiri ile her zaman ilişkilidir. Sitelerin kullanılabilirliğini arttırmak için aşağıda bulunan önerilerin dikkate alınması sizlere avantaj sağlayacaktır.

 • Piyasada bulunan ve kullanıcı dostu olan farklı e-ticaret sitelerinin incelenmesi sizler için ilham verici olabilir.
 • Site içerisinde yapılan aramalardan ziyade kullanıcı olarak aradığının bulunup bulunmadığı konusunu iyi araştırın.
 • Sitenin tasarımı konusunda bağımsız kullanıcılardan fikirler alınabilmektedir. Bu konuda sizlerin aklınıza gelmeyecek birçok farklı öneri ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.
 • Sitelerin belirli bölümlerinde göze hoş geldiği düşünülen Flash ve Ajax uygulamalar arama motorları tarafından zor okunmaktadır. Bu konuda bunu bilerek hareket edin.
 • Sitenin farklı engelleri olan kullanıcılar için (görme ve duyma engeli olan) geliştirilmesini sağlayın.
 • SEO Browser yardımı ile sitelerin içeriklerinin görünüp görünmediğini kontrol edin.
 • Kullanıcıların sitelerde nereleri daha fazla kullandığını Crazyegg gibi uygulamalar ile analiz edebilirsiniz.
 • Sosyal sitelerden en iyi şekilde faydalanmak için paylaşım butonlarınızın yerlerini iyi belirleyin.
 • Sitenin tasarımı konusunda insanlardan geri bildirimler almaya çalışın. Birçok konuda önemli ipuçları edinebilirsiniz.

Seo Yardımcı Programlar

Seo Konusunda Yardımcı Programların Kullanımının Sağlanması

Sitenin birçok konuda oldukça etkili bir şekilde tasarlanması ve bunun da SEO başarısı yakalamak konusunda oldukça iddialı olması bu aşamaya kadar sağlanmış durumdadır. Bu aşamaya kadar elimizde ciddi anlamda aram motorlarının beğeneceği bir sitenin oluşturulması konusunda önemli adımlar atılmıştır. Disiplinli bir şekilde yapılan çalışmalar ile site oldukça önemli bir seviyede SEO dostu bir hale gelmiş durumdadır. Bu aşamadan sonrada artık bazı detayların yapılması ve başarının ölçülmesi konusu ile ilgilenilmektedir. Ancak SEO konusu birçok farklı bileşeni içermektedir. Bu konuda ne kadar hassas olunursa o kadar başarı sağlanması mümkün olacaktır. Günümüzdeki ciddi rekabette başarı bu küçük detaylarında düzenlenmesi ile gelmektedir. Bunun da sağlanması için bazı SEO için yardımcı uygulamalarında yapılması gerekmektedir. Direk olarak etkisi olmasa da büyük oranda fayda sağlayacağı kesin olan bazı önerileriler aşağıda sizlere sunulmuştur.

 • Sitelerin üye giriş ve kayıt gibi alanlarının indekslenmemesini sağlayabilirsiniz. Bu durum SEO açısından avantaj sağlayacaktır.
 • Google’ın alışveriş servisi için RSS oluşturulması kısa sürede bir etki göstermese de uzun dönemde avantaj sağlayacaktır.
 • Sitelerde site haritası yaratılması oldukça önemlidir ve ciddi avantaj sağlayacaktır.
 • Sitelerde haber ve video gibi dikey içerikler bulunuyorsa site haritası üretilmesi avantaj sağlayacaktır.
 • Sitenin tarayıcılar ile uyumunun en iyi seviyede olması için W3C uyumluluğu konusunda denetlemeler yapılması ve uyumluluğun sağlanması avantaj sağlayacaktır.
 • Aynı şekilde CSS’ler içinde bu uyumun sağlanması sizlere SEO başarısı yakalamak konusunda avantaj sağlayacaktır.

Seo Uzmanı

Uluslararası Pazarlarda SEO Konusunda Çalışmalar Yapılması

Birçok konuda sitenin SEO konusundaki uyumluluğunu ve kriterleri en iyi şekilde yerine getirdiği konusunda çalışmalar yürüttük. Bu aşamaya kadar birçok farklı konuda önemli çalışmalar yapıldı ve site oldukça etkili bir şekilde seo başarısı yakalamak konusunda hazır duruma getirildi. Site içeriği ve yapısı ile alakalı ve ayrıca linkleri ile kullanımı ile alakalı birçok düzenleme yapıldı. Site ülkemizde en etkili e-ticaret sitelerinden biri olabilmek yolunda sona yaklaşırken, başarının sadece ülkemizde yakalanmasının yetmeyeceği durumlar olabilir. Sitenin yurtdışındaki pazarlara ulaşmak konusunda istediği ve hedefi olması durumunda yabancı dil konusunda SEO düzenlenmesi yapılmalıdır. Aşağıda bazı önemli konularda öneriler ve dikkat edilmesi gerekenler ile uyulması gereken konular bulunmaktadır. Bunların yapılması ile sitenin başarının yurt dışında da sürmesi mümkün olacaktır.

 • Sitede yabancı dil konusunda ayrımın hangi seviyeden başlayacağı önemlidir. Bu konuda karar verilmelidir.
 • Sitenin hedefinde belirli bir ülke ve bölge bulunuyorsa bu durum Google web aracında belirtilmelidir.
 • Farklı diller ve bölgelerde sayfaların yapısını hreflang olarak belirlemek avantaj sağlayacaktır.
 • Farklı bölgeler, ülkeler ve diller için farklı site haritaları ayarlayabilirsiniz.
 • Doğru şekilde çeviri yapıldığından emin olun için farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar ile kontrol sağlanabilmektedir.
 • Ülkelerin sayfalarından diğer dillere bağlantıların olduğu konusunda emin olunması önemlidir.
 • Aynı dilin konuşulduğu farklı ülkeler hedefleniyorsa özgün içerik üretilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

SEO puanı ölçme

SEO Konusunda Yakalanan Başarının Doğru Şekilde Ölçülmesi

Tüm bu aşamaların tamamlanması ile site oldukça güzel bir şekilde tamamlanmış olmaktadır. Site üzerinde SEO konusunda başarı sağlamak için yapılabilecek pek bir şey kalmamış durumdadır. Bu aşamadan sonra hedeflenen başarının sağlanması ve bunun en doğru şekilde ölçülmesi oldukça önemlidir. Yapılan bunca çalışma, harcanan emek ve bütçenin kesinlikle başarı ile sonuçlanması oldukça önemlidir. Bu başarının sağlanması konusunda da net ve somut bir şekilde başarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu konuda başarının en doğru ve kesin bir şekilde tespit edilmesi için aşağıda belirtilen işlemler uygulanabilmektedir. Bu sayede yakalanan başarılar detaylı şekilde rapor edilebilmekte ve somur bir şekilde ortaya konabilmektedir.

 • Çalışmanın ilk anından itibaren hedeflerin kontrol edilmesi önemlidir. Bazı aşamalarda hedeflerin yükseltilmesi başarı konusunda ciddi bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.
 • SEO’nun takibinin yapılması için SearchMetrics uygulamasından faydalanılabilmektedir.
 • Rakiplerin SEO durumunun takip edilmesi ile bu konuda kat edilmesi gereken yolun sınırlarını belirleyebilirsiniz.
 • Seo başarının takip edilebilmesi konusunda sıralama programları kullanılmalıdır.
 • Sitenin tüm sayfalarının Google Analytics kurulumu olduğundan emin olun.
 • Universal Analytics ile daha etkili bir analiz yapılması mümkün olacaktır.
 • Trafiğin net şekilde ortaya çıkması için marka ismi ile yapılan aramaları dışarı tutulması gerekmektedir.
 • Siteye ziyaret sayısı kadar sitede ziyaret süresi de çok önemlidir. Bunun raporlanmasını sağlayarak olumsuz durumları düzeltin.

SEO konusunda başarının sağlanması için yukarıda belirtilen adımlar ve öneriler sizlere önemli avantajlar sağlayacaktır. Ancak SEO konusunda ciddi ve kalıcı bir başarı sağlanması için bu işlemlerin bir sefer yapılarak terk edilmemesi gerekmektedir. SEO konusu süreklilik ve devamlılık gerektirmektedir. Bu sebeple disiplinli bir şekilde ve profesyonel olarak yapılan çalışmalar sonuç verecek ve bu şekilde çalışılmaya devam edilmesi konusunda da başarı kalıcı bir hale dönüşecektir. Yukarıda 100 madde de sunulan bu öneriler e-ticaret siteleri için özel bir anlam ifade etse de birçok farklı site için de durum bundan farklı değildir. SEO konusunda aram motorlarının isteklerini yerine getirmek ve kullanıcıların en iyi deneyimi yaşamasının sağlanması bu öneriler ve daha fazlasının yapılması ile mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.