E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nasıl Artar?

Kategori SEO Paylaşımları

E-Ticaret Dönüşüm Oranı
E-ticaret siteleri başarısızlık yönünden ikiye ayrılmaktadır. Bunlar web sitesinde hiç trafik olmayanlar ve web sitesinde trafik olsa da istenilen satış hacmini yakalayamayanlardır. Bu yazımızda web sitesinde trafik olan ancak istenilen satış hacmine ulaşamayan seçeneğini ele alacağız.

Dönüşüm Oranı Nedir? İdeal Oran Nasıl Olmalıdır?

Dönüşüm oranı demek web sitesinde olan satış miktarının siteye gelen kullanıcı sayısına oranı demektir. Web sitesini 100 kişi ziyaret eder ancak 2 kişi siteden ürün alırsa; dönüşüm oranı %2 demektir. (2/100) Dönüşüm oranı genelde satışla bağdaştırılır ve bu doğrultuda kullanılır. Ancak unutulmamalıdır ki dönüşümün ne olduğuna web sitesine sahip olan kişi karar vermektedir. Yani dönüşüm satış olabileceği gibi form doldurma, link tıklama ya da iletişim sayfasını görüntüleme gibi değerler de olabilmektedir.
İdeal dönüşüm oranı zor bir değerdir. Çünkü çok fazla belirleyici kıstas vardır. Fiyat, site bilinirliği, site hızı ve buna benzer etkenler söz konusudur. Özetle söylemek gerekirse sitedeki fiyatlar iyidir ancak sayfa hemen açılmıyordur. Bu durumda dönüşüm oranında yükseklik beklemek yanlış olur. Ama genel anlamda ortalama dönüşüm oranı %2,5-3 arası olmaktadır. Siteye gelen 100 kişiden 3 kişi ürün satın alırsa, ortalama yakalanmış sayılabilir. Bu oran en yüksek %15 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Dönüşüm Oranı Nasıl Arttırılır?

Sitenin açılış hızı çok önemlidir. Birçok web site sahibi bu kıstası göz ardı eder. Ama bu büyük bir yanlıştır. Sitenin açılış hızı roket gibi olmalıdır. Özellikle ürün sayfalarına ulaşımda hız ayrıca önemlidir. Bu nedenle site açılış hızıyla ilgili düzenlemeler yapılmalı ve roket gibi açılan bir sayfa elde edilmelidir. Bunun dışında mobil uyumluluk da dönüşüm oranı arttırmada oldukça önemlidir. Ama bu önem tasarımdan dolayı değildir. Sayfaya gelen kişi buradan zor oluyor evde bilgisayardan bakarım dememelidir. Sayfaya gelen kişi rahatça ve az adımda alışverişini yapmalıdır. Ayrıca sitelerde yer alan doldurulacak alanlar gereksiz şekilde çok olmamalıdır. Facebook connect bu noktada oldukça gerekli olan bir uygulamadır. Kişiler hızlıca bağlanıp, işlerini çabucak halletmelidir.

Dönüşüm oranında harekete geçirici buton olarak bilinen sekmeler de oldukça önemlidir. Hemen hemen herkesin bildiği ve genelde yeşil renk olan hemen al butonu, satış arttırmada önemlidir. Sepete ekle kısmı sönük renktedir. Bu sayede kişiler hemen al butonuna tıklamakta ve harekete geçmektedir. Ayrıca web sitesinde yer alan ürün bilgileri özenli ve kaliteli olmalıdır. Özen gösterilen her durum dönüşüm oranını arttırır. Ama en genel haliyle sayfa açılmalı, görsel düzgün olmalı, fiyat belli olmalı ve harekete geçirici butonla satış sağlanmalıdır. Web sitesinde stok bilgisi adı altında çok satıyor ibaresi ya da son iki tane kaldı yazısı, sayfayı ziyaret eden kişiyi harekete geçirmektedir. Bu taktik kişide bu ürünü hemen almalıyım hissi oluşturur. Ayrıca kampanyalar, kargo bilgileri, kapıda ödeme, taksit gibi değerler de mutlaka ürün sayfasında yer almalıdır. Son olarak sohbet kutucuğu uygulamasıyla müşteriden gelen soruya hemen cevap verilerek satış kaçması engellenmelidir.  Bu taktiklerle dönüşüm oranı mutlaka artacaktır.

Yorumlar ve Cevaplar “E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nasıl Artar?

  1. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir