Dynamic Content Nedir ?

Kategori SEO Paylaşımları

dynamic content

İnternet sitelerinin oluşturulması sırasında içeriklerin eklenmesi seo konusunda oldukça önemli kısımlardır. Sitelerin oluşturulmasında bazı site kodları kullanılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan HTML kodlarıdır. Bu kodlar ile oluşturulan siteler genellikle içerikler bakımından sabit sitelerdir. Yazılan içerikler kolay bir şekilde değiştirilmez ve içerik eklenmesi bu kodlar ile yapılmaktadır. Bunun yanında farklı kodlama dilleri ile yapılan internet siteleri dynamic content yani dinamik içeriklidir. Bu durum içeriğin webmaster düzenlemesi dışında da olabileceği anlamına gelmektedir. Sitelerin yöneticileri dışında farklı değişkenler ile internet sitelerinin içerikleri değişebilmekte ve eklenebilmektedir. Bu durumlar genel olarak PHP veya ASP türü kodlamalar ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda içerikler sitelerin amaçları ile de alakalı bir şekilde değişken olabilmektedir.

Kurumsal bir şirketin tanıtım ve resmi sitesinde veya bir işletmenin sitesindeki sayfalardaki içerikler kolay bir şekilde değiştirilmez. Uzun bir içerik oluşturma süreci sonunda şirketin ve hizmetin durumunu en iyi şekilde anlatan metinler yazılarak internet sitesinin sayfaları oluşturulmaktadır. Bu durumun sonrasında sık olarak bu içerikler değiştirilmez ve sabit bir şekilde kalır. Ancak bilgi ve paylaşım gibi amaçları olan sitelerde ise sürekli olarak içerikler değişebilmektedir. Özellikle kullanıcıların siteye ekleme yapabildiği sitelerde dynamic content olmakta. Bu sitelere kullanıcılarda ekleme yapabilmekte ve sitenin içeriği sürekli olarak güncellenmekte ve değişmektedir. Bu durumlarda dinamik içerikler oluşmakta ve site sürekli olarak botlar tarafından incelenmektedir.

Arama motorlarının sabit içerikli siteleri taramasının ardından arama motorlarındaki sıralamasını etkilemek konusunda link değişimleri daha ön plana çıkarken dinamik bir içeriğe sahip olan site sürekli olarak botlar tarafından tarandığından farklı yöntemler ön plana çıkabilmektedir. Seo çalışmalarında bu tarz durumlar farklı planlama ve seo çalışması yöntemleri doğurabilmekte. Bu sebeple de sabit veya dinamik içerik barındıran sitelerin profesyonel bir şekilde farklı planlamalar ile seo çalışmalarına tabi tutulması gerekmekte. Bunun yapılabilmesi konusunda da elbette ki seo adresi gibi deneyimli ve profesyonel ekiplerden seo desteği alınmalıdır. Bu sayede sitelerin içerikleri bakımından önemli olan seo çalışmalarında hata yapılması mümkün olmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir