Duplicate Content

Kategori SEO Paylaşımları

duplicate-content

Birçok insan farklı amaçlar ile internet siteleri oluşturmaktadır. Bazı programlama dillerinin bilinmesi ve hazır CMS yöntemleri ile internet sitesi oluşturmak günümüze oldukça kolay bir hale gelmiştir. Oluşturulacak sitelerin belirli bir proje ve amaç doğrultusunda oluşturulması oldukça önemli olacaktır. Bu durum olmadığından siteler birbirinin kopyası olabilmektedir. Bu durum özellikle içeriklerde de geçerlidir. Bir internet sitesindeki içeriğin bir kısmının veya hepsinin başka bir internet sitesinde kopyalanmasına duplicate content denmektedir. Bu durum internet sitesinin seo konusunda olumsuz bir durum taşımasını sağlayacaktır. Arama motorları botları siteleri incelerken içeriklerin içeriklerinin eklenme tarihlerine de bakmaktadır. Bu sebeple bir internet sitesinden alınacak içerik sitede bir anlam ifade etmeyecektir.

Bir internet sitesi herhangi bir siteden kopyaladığı içerikler ile arama motorlarında üst sıralarda yer alamamaktadır. Arama motorları içeriklerin eklendiği tarihleri bildiği için hangi sitesinin içeriğinin orijinal olduğunu bilmektedir. Bu sebeple duplicate content olan siteler asla orijinal içeriğin olduğu siteyi geçememektedir. Bu sebeple de kopya içerikler ile seo konusunda başarı sağlanması mümkün olamamaktadır. Bu durum günümüzde uygulanan seo çalışmalarındaki en önemli kurallardan birisi olmaktadır. Yapılan seo çalışmalarında dikkatli ve titiz bir şekilde özgün içerikler üretilmektedir. Bu içerikler ile seo başarısı sağlanması ve kullanıcılara doğru bilgiler verilmesi mümkün olmakta. Aksi durumda ise hem ziyaretçi kaybı hem de arama motorlarında alt sıralarda kalmak mümkün olacaktır.

İnternet sitelerinin oluşturulmasında birçok farklı amaç güdülebilmekte ve siteler farklı içerikler ile oluşturulabilmektedir. Bu konuda ürün ve hizmet satışı yapmanın yanında bilgi ve paylaşım yapılan sitelerde de içerikler kopya içerik kategorisinde olmamalıdır. Piyasada firmanın sağladığı sağlayan bir firma ve internet sitesi olabilmektedir. Bu durumda hizmetlerin en iyi ve kopya olmayacak şekilde anlatılması da önemlidir. İçeriklerin kopya olup olmadıklarının kontrol edilmesini sağlayan siteler ve uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar ile içerikler kontrol edilebilir. Bu sayede içerik konusunda sorun ve hata yapılması da önlenebilir. Tam olarak özgün olan içeriklerin sitelere eklenmesi seo açısından önemlidir. Bu konuda hassas olunması ve kontrol edilmesi önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.