Dünyada Kullanılan Arama Motorları ?

Kategori SEO Paylaşımları

dunyada-kullanilan-arama-motorlari-hangileri

            Bu yazımızda bahsettiğimiz en çok kullanılan arama motorlarıAlexa verilerine dayanarak paylaşacağız. Alexa, bir web sitesinin hizmet verdiği ülkedeki sıralamasını analiz eder. Bu bilgiyi verdikten sonra dünya ülkelerinde kullanılan arama motorlarının bazılarını şöyle sıralayalım:

  1. INFO

Info.com 2003 yılında hizmet vermeye başlamakla birlikte e-ticaret odaklı çalışmaktadır. En fazla trafiği ise, ABD, Kanada ve Hindistandan alıyor. Info.com’un global sıralaması 35.000; Alexa verilerinde ise globalde 20.755. sırada.

  1. BOARDREADER

Reddit gibi platformlarda veri aramaya odaklanan bir arama motoru Boardreader en fazla ziyaretçiyi ABD, Tayvan ve Rusya’dan alıyor. Alexa sırası ise, 16.704.

  1. CONTENKO

Teknojik gelişmeleri öncelikli uygulamasıyla tanınmakta olan bu arama motoru en çok tarfiği dünyada Hindistan, Brezilya ve Flipinlerden alıyor. Global sıralaması 13.939; globalde Alexa sıralaması ise 27.370.

  1. GOODSEARCH

Yahoo tarafından desteklenen ve dünyada bilinen arama motorlarından olan GoodSearch gelirinin bir kısmını okul ve vakıflara bağışlamakta. En çok trafiği ABD, Kanada ve Britanya’dan alıyor. Alexa sıralaması ise, globalde 3.622.

  1. ALHEA

Malesef, arama motorları arasında pek iyi bilinmeyenlerden. Webden bir dosya indirirken yayılmacı kimliği nedeniyle dikkat etmek gerekiyor. Buna rağmen en çok tafik aldığı yerlerin başında Brezilya geliyor. Hindistan ve Polonya ise, Brezilya’yı takip ediyor. Alhera’nın aylık ziyaretçi sayısı 7.9 milyon civarında olmakta birlikte Alexa değeri globalde 3.801.

  1. DOGPILE

1995’ten beri kullanımda. Diğer arama motorlarından farklı olarak arama yapıldığı zaman dizinleri sıralamak yerine başka arama motorlarının sonuçlarını sunuyor. Arama teriminin ne olduğundan bağımsız olarak asla reklam göstermiyor. ABD, Filistin ve Filipinler en çok kullanan ülkeler arasında başı çekiyor.

  1. WEBCRAWLER

Google benzeri bir arama motorudur. World wide web arama sonuçlarıyla listeleme yapar. Yine en çok ABD, Filipinler ve Filistin’den trafik alan bu arama motorunun globalde alexa değeri ise, 2.220.

  1. WOLFRAMALPHA

Matematiksel bir yaklaşım gösteren bu arama motoru bilimsel sorulara yönlenmektedir. Akademik makalelere ve akademisyen profillerine yoğunlaşmasıylada bilinmektedir. Ençok ABD, Kanada ve Britanya’dan trafik almakta. Alexa verilerinde globalde 2.335.

  1. YANDEX

En çok Rusyada kullanılmakta. Google gibi katma değerli destekleri ve çoklu dil desteği imkanlarıyla bir adım öne çıkmakta. En çok trafik aldığı ülkeleri ABD ve Çin Cumhuriyeti takip ediyor. Alexa veri sıralamasında ise, globalde 645. sırada.

  1. DUCKDUCKGO

2008 itibariyle piyasada yerini almış olan DuckDuckGo, gizliliği ön planda tutan bir yaklaşım izlemektedir. Kişisel bilgileri saklamaması nedeniyle herkese demografik ve coğrafi bilgilerden bağımsız olarak aynı sonucu sunmaktadır. En çok tarfiği ABD, Almanya ve Britanya’dan alıyor. Globalde alexa değeri ise, 839.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir