Doorway Page Nedir ?

Kategori SEO Paylaşımları

Doorway PageDoorway Page, Google gibi arama motorlarında belli bir sitenin yüksek bir sıralamada yer almak için, düşük kaliteli ve tek amacı anahtar kelimeler bazıyla başka bir siteye yönlendirme tekniğidir. Birçok web master tarafından kullanılan bu tekniğin bir diğer adı ise black hat seo olarak kullanılır ki, normal bir kullanıcının ziyaret etmek için giriş yaptığı siteye girmek için otomatik olarak başka bir sayfaya yönlendirmesiyle sonuçlanır. Genel olarak oldukça can sıkıcı bir durumdur ve etik hiçbir yanı yoktur.

Bu tekniği bir örnekle anlatalım. Örneğin bir amaç kelime belirlenir. Bu anahtar kelimeyi içeren birkaç içeriklerle oluşturulmuş düşük kalitede bir site açtınız. Bunun için alan adı gibi gerekli bir takım çalışmaların yanında da yönlendirmek istediğiniz siteyi de eklediniz. İşte bu sayfa bir Doorway Page oluyor.

Doorway Page tekniği genel olarak, kullanıcı ve özel bir sayfayı tanıyan Google robotunun yönlendirme tekniği olan Cloacking tekniği ile yapılır. Az önce örnekte de verdiğimiz, paravan sayfa içerisine entegre edilen yönlendirme adresinin devreye girmesiyle normal bir kullanıcı diğer bir ana sayfaya yönlendirilir. Ancak son yapılan güncellemelerle birlikte Google botlarına takılan Doorway Page, yani köprü sayfalar ceza alıp arama motoru içerisinde cezalandırılıyor. Bunun sonucunda da yönlendirilen ana sayfa için geri dönülmesi çok zor olan bir şekilde sıralamaların en altına düşerek kayda değer bir ziyaretçi kaybına uğramış oluyor.

 

İyi ve Kötü Yanlarıyla Doorway Page

Türkçedeki karşılığı “giriş yönü sayfası” olan Doorway Page, internet dünyasında genellikle kullanıcı fark etmeden girilmek istenen sayfa değil de başka bir sayfaya yönlendirilmesidir. Örneğin, girmek istediğiniz bir siteye giriş yapmaya çalışırken, tarayıcı sizi istediğiniz dışında bir başka siteye yönlendirir. Bu olay Google tarafından PageRank denilen algoritma sonucunda değeri yüksek olan bir siteden, PageRank değeri düşük olan bir siteye yönlendirmesiyle sonuçlanır. İşte bu durumda, diğer siteye geçerken doorway dediğimiz kapı yönü devreye girer. Bu teknik genellikle kullanıcıları aldattığı düşünüldüğü için pek tasvip edilmez. Ve buna da black hat seo denilmektedir.

Doorway Page tekniği diğer yandan büyük risk taşır. Çünkü kullanırken Google botlarına yakalanmanız durumunda yönlendirilen siteniz penaltı yer ve Google arama motoru veri tabanından silinir. Bu durumda da ziyaretçi sayısında büyük bir düşüş olarak sizlere geri döner. Ancak Google botları tarafından yakalanmazsanız, sitenizin PageRank değeri yükselir. 2015 tarihinde yapılan güncelleme ile birlikte bir tür web spamı olan Doorway Page tekniği kullanan web sitesi sayısında büyük bir azalma görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir