Dofollow Nedir ?

Kategori SEO Paylaşımları

DoFollow

İnternet sitelerinin seo konusunda başarıya ulaşmasını sağlamak adına bazı siteler ile link değişimi yapılabilmektedir. Bunun yanında bilgi ve paylaşım olan ve yorumların yer aldığı sitelerde birçok link bulunabilmektedir. Bunların doğruluğu ve seo konusundaki uyumlarını düzenlemek için de linklere nofollow ve dofollow etiketleri konmaktadır. Bu etiketler ile Trustrank algoritmasında sitelerin güvenliği konusundaki bilgilerin oluşması için konulmaktadır. Pagerank değerinin daha az önemli olduğu günümüz seo çalışmalarında sitelerin ve sayfaların trustrank değerleri daha fazla önem kazanmaktadır. Sitelerden başka sitelere yapılacak link çıkışlarında trustrank değerlerinin düşük olması çıkış yapılan siteyi olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple de nofollow etiketini kullanabilmektedir.

Arama motorlarında sitelerin daha fazla görüntülenmesinin sağlanması konusunda yapılacak seo çalışmalarında link değişimi işlemleri oldukça önemlidir. bu işlemrin yapılması sırasında linklere trustrank değerlerinin belirlenmesi konusunda bazı etiketler konulabilmektedir. Yapılan bağlantıların güvenli bir siteye ulaştığının belirtilmesi için dofollow yapılmaktadır. Bu durum aslında nofollow yapılmadığından olmaktadır. Özel olarak yapılması gereken bir durum değildir. Bu etiketleme yapılmadığından sitenin link verdiği siteyi güvenli olarak referans ettiği anlaşılır. Bu sayede de trustrank değerleri ona göre belirlenir ve bu durum seo konusunda etki yaratır. Bu etiketlerin link değişimi sırasında konulmasının bir anlamı olmamaktadır. Link değişimleri bilinçli bir şekilde iki veya daha fazla sitenin durumunun iyi bilindiği ve link değişimi sonucunda ne sonuç çıkılacağı bilindiği durumlarda uygulanır.

İnternet sitelerinin fazla sayıda kullanıcının ziyaretçi alması ve site üzerinde yorum yapabilecekleri alanların bulunması buralardan kontrol edilmeden link çıkışlarının yapılmasını sağlayabilmektedir. Bu durumlarda linkin verildiği sitenin durumuna göre follow etiketleri kullanılabilmektedir. Sitenin düşük bir değere sahip olduğu ve referans verilemeyecek bir düzeyde olması durumunda nofollow etiketi konulabilmektedir. Sitelerde bir sorun olmaması durumunda bu etiket konmaz ve dofollow olur. Bu durum için etiket konulmasına gerek yoktur. Nofollow olmayan linkler doğal olarak dofollow olmaktadır. Bu gibi ayarlamalar seo konusunda önemlidir. Bunların en iyi şekilde değerlendirilmesi için sitelerin araştırılmasının yapılması doğru bir şekilde değerlerinin bilinmesi gereklidir. Bu durumlarda seo konusunda profesyonel ekiplerce yapılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir