Dijital Platformlarda Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Kategori SEO Paylaşımları

Dijital Platformlarda Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır

Hem yeni kurulan işletmeler için hem de varlığını sürdüren büyük markalar için tanıtım yapmak, rekabette olmak ve kalmak için oldukça önemli. Marka bilinirliğini artırmanın birçok yöntemi var. Bu yolların birçoğu müşterilerinizde kesişir. Bu nedenle müşteriyi cezbetmek ve dijital ortamda müşteri sadakati kazanmak için yüksek efor sarf etmek gerekir. Müşterilerinize değer katarak her seferinde sizi tercih etmeleri için onlara bir neden vermeniz gerekir. Bu neden öyle sağlam olmalı ki müşterileriniz sizi ve ürünlerinizi çevrelerine duyursunlar hatta önersinler. İşte bu hiç kolay bir iş değil. Müşteri sadakati sağlamak için dikkate almanız gereken bazı adımları sizin için şöyle toparladık:

  • Öncelikle firmanızın sektördeki rakip firmalarda bir farkı yani bir artısı olmalı. Bunun için diğer firmaların sundukları özelliklerin yanı sıra sunmadıkları özelliklere de odaklanmalısınız. Böylece yakalayabileceğiniz çok küçük artılar bile büyük iş görebilir olacaktır. Bir fark sürekli sizi tercih etmelerine neden olabileceği gibi hayranlık oluşturarak sizi tavsiye etmelerine de neden olabilir.
  • İnternet sektöründe müşteri sadakati kazanmanın yolları arasında web sitenizindeki iyi deneyim faktörleri de mevcut. Yani, web siteniz oldukça güçlü bir alt yapıya sahip olmalı. Ziyaretçiler aradıklarını ortam ne olursa olsun bulmakta zorlanmamalı. Ayrıca, satış yapıldıktan sonra biten bir süreç olarak asla düşünülmemeli. Markalar müşteri sadakati oluşturmak istiyorlarsa satış sonrası hizmetleri de iyi yönetiyor olmalılar. Bunu doğru yapamadığınız da ya da hiç yapmadığınızda oldukça ciddi oranda müşteri kaybı yaşayabilirsiniz.
  • Her bir müşterinizi değerlendirmeli, kategorilendirmeli ve belli kategorideki müşterilerinize bazı özellikler sunmalısınız. Mesela kişiselleştirilmiş hizmetleriniz olmalı. Özel müşterileriniz için onlara değer katabileceğini düşündüğünüz ürünlerinizi de özelleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra müşterileriniz tetiklemelisiniz. Nasıl mı? Örneğin satın aldıkları bir ürün fotoğrafını görüşleriyle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bunu direk yapmanız mümkün değilse, bir yarışma düzenleyip satılan ürün fotoğraflarını bu yarışmaya sığdırmaya ne dersiniz? Küçük ödüller onları bu yarışmalar için teşvik edecektir.
  • Geri bildirimleri mutlaka önemseyin. Örneğin, instagram üzerinden bir ürününüzün fotoğrafı altına kötü bir yorum yapıldığını varsayalım. Eğer yapılan yorumu görmezden gelirseniz bu durum, yazılanı kabul ettiğiniz anlamına gelir ve takipçilerinizin gözünden kaçmaz. Bu noktayı iyi yönetmelisiniz ki takipçi ve müşteri kaybı yaşamayasınız.

Tüm bunlar online müşteri sadakati sağlamak adına dikkat etmeniz gereken hususlar olup elbette genişletilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir