Dijital Pazarlamada Influencer Marketing Katkıları Nelerdir?

Kategori SEO Paylaşımları

Dijital Pazarlamada Influencer Marketing Katkıları Nelerdir

Influencer marketing internet fenomeni olan yani sosyal medyada yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin markanıza ait ürün ve deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır. Bunu ağızdan ağıza pazarlama gibi düşünebilirsiniz. İnsanlar alışveriş yapmadan önce bir ürün hakkındaki deneyimlerden oldukça etkileniyor, ürünü soruyor ve yorumların etkisinde kalıyor. Çünkü insanlar bu yolu daha güvenilir buluyor. Hatırlı pazarlama anlamınada gelen bu yöntem satışlara katkı sağlıyor. Üstelik bu yöntemi kullanmanın zararıda yok denebilir. Bir sosyal medya fenomeniyle anlaşıp onun kitlesine ürününüzü tanıtmanızı istemenizle onun takipçilerinin satın alma kararına etkide bulunmuş oluyorsunuz. Bununda doğal olarak bir getirisi oluyor. Fenomenin kitlesine duyurduğu ürün takipçilerin takipçilerinede dolaylı olarak ulaşıyor. Böylece olabildiğince fazla kişiye ulaşılıyor. Yapılan reklamların etkisinin arama motorlarına bulaşması tabiki kaçınılmaz. Yani bunu bir seo stratejisi sayabilirsiniz. Dijital pazarlamada influencer marketing katkıları ise, şöyle sıralanabilir:

 • Marka bilinirliğinizi artırır.
 • Ürüne ait tanıtım ve reklam yoğun bir kitleye ulaşır.
 • Hedef kitlenizde ürün bazlı artış edinirsiniz.
 • Bunun için güven teşkil eden birini seçerseniz, müşteri sadakati yakalayabilirsiniz.
 • Doğal reklam havası sayesinde içeriğe erişim yakalarsınız.
 • Kullanıcıların gerçek deneyimini önemsediğinizi gösterir.
 • İnsanlara düşüncelerini öğrenmek için ürünü yorumlama şansı vererek bunlardan yararlanırsınız.
 • İnsanları tanıtım aracılığıyla ürünle ilgili eğitmişte olursunuz.

Etkili bir Influencer marketing çalışması için;

 1. Öncelikle araştırın. Yazı yazabilen herkes içerikleriniz için etkileyici ve güvenilir değildir. Bazı kullanıcılar fotoğraflarını doğru perspektiften paylaşır. Böylece en basit kareler bile oldukça şık hale gelebilir. Akıcı yazı dilini de önemseyin. Çalışmayı düşündüğünüz kişiyi birde bu açıdan değerlendirin.
 2. Tüm fikirlere açık olun. Ürünlerinize en çok hakim olan tabiki sizsiniz. Ancak kitlesinin etkileme yöntemerini bilen onlar. Bu nedenle önerilecek bir fikre kendinizi kapatmamanızda fayda var.
 3. Çalışmanın sonucunu değerlendirin. Çalıştığınız kişinin yeterince etkili olamadığını görüyorsanız iş birliğinize başka biriyle devam edin.
 4. Influencer Marketing etkisini bekleyin. Bu iş hemen olacak bir iş değil. Bunun için emek ve zaman harcayacağınızı bilmelisiniz. Markanız ve hedef kitleniz arasında bir bağ oluşmasını sağlayacak olan doğru influencer’ı bulduysanız etkilerini görmek için ona ve markanıza biraz zaman tanıyın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir