Cloaking Nedir ?

Kategori SEO Paylaşımları

no-cloaking

İnternet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması konusundaki istekleri bazı zamanlarda etik olmayan çalışmalar yapmasına sebep olabilmektedir. Bu durumlarda olumlu sonuçlar alınabilse de bu olumlu sonuçlar uzun vadeli bir başarı sağlamayacaktır. Bu etik olmayan yöntemlerden biriside cloaking olmakta. Bu yöntemde siteye yapılan ziyaretlerde arama motorunun botu tespit edilerek farklı özel sayfalara yönlendirilmekte ve bu sayede olumsu seo sonuçları alınabilmektedir. Bu durum aram motorları tarafından tespit edilemeyen ve başarılı olan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin kısa sürede yükselişe sebep olması ve sitenin aslında seo konusunda iyi olmaması durumu ile yapılacak şikayetlerde siteler detaylı olarak arama motoru tarafından incelenmektedir. Bu inceleme ile sitelerin ciddi şekilde ceza alması kaçınılmaz olmakta.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak siteler için oldukça önemlidir. Bu konuda ciddi yatırımlar yapan kurumsal firmaların siteleri bulunmaktadır. Bazı spam yöntemleri ile bu çalışmaların önüne geçilmesi elbette ki kalıcı bir şekilde mümkün olmayacaktır. Bu yöntemler ilk etapta başarı sağlasa da kısa sürede alınacak şikayetler ile oldukça ciddi cezaların alınmasını ve sitelerin arama motorların da görüntülenmemesini doğuracak. Bu sebeple de cloaking gibi spam yöntemlere başvurmak seo konusunda başarı sağlamak için yapılmaması gereken konulardan olmaktadır. Başarının sağlanması konusunda çok kısa sürede çalışmaların sonuç vermesini beklemek yerine kalıcı bir başarının sağlanmasını sağlamak önemli olmakta. Bunun içinde seo konusunda doğru doğal bir çalışma yapılmalı.

Yapılacak seo çalışmaları yanında bu gibi çalışmaların yapılması başarıların gelmesini sağlasa bile uzun dönemde sitelerin bir daha asla arama motorunda görüntülenmemesini de sağlamaktadır. Bu gibi yöntemler sadece farklı amaçlar için kullanılan yöntemler olmaktadır. Yapılacak seo çalışmalarında cloaking gibi yöntemlere asla yer verilmemelidir. Profesyonel bir şekilde yapılacak seo çalışmalarında etik kurallar çerçevesinde arama motorunun kriterlerine en uygun şekilde çalışmalar yapılmalıdır. Spam yapmak ve arama motorunu aldatmak şeklinde yapılacak tüm çalışmalar başarıya ulaşılmasını engelleyecektir. Bu sebeple profesyonel çalışan bir seo ekibi ile kaliteli bir çalışma yürütmek uzun dönemde kalıcı bir başarı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.