Çapraz link

Kategori SEO Paylaşımları

link değişimiArama motorların üst sırada yer almak konusunda yapılan seo çalışmalarının oldukça önemli ve teknik bir kısmını da link değişimi kısımları oluşturmaktadır. Bu konuda karşılıklı ve çapraz link değişimi yapılmaktadır. Karşılıklı link değişimlerinin günümüzdeki seo etkileri oldukça yetersiz ve hatta olumsuz olabilmektedir. Bu doğal olmayan link değişiminin arama motoru tarafından kısa sürede anlaşılması ile sıralamalardaki yükselişler kalıcı olmayacaktır. Bu sebeple de daha doğal bir görüntü olması ve arama motorlarının anlamaması için çapraz link değişimi yapılmaktadır. Bu link değişiminde ikiden fazla siteye ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak iki adet sitesi olan kişiler ile yapılabilmektedir veya paravan siteler kurularak bu işlemler yapılabilmektedir. Bu konuda paravan bir blog kurulması veya portal kurulması en çok tercih edilen yöntemdir.

Bir sitenin çapraz link değişimi yapabilmesi için karşısındaki iki siteden birinden link alması ve birine link vermesi gerekmektedir. Bu suretle arama motoru aralarında bir alışverişi olduğunu anlayamamaktadır. Bu sebeple de seo konusunda başarının sağlanması mümkün olmaktadır. Yapılacak çapraz link değişimini daha iyi anlamak için A sitenin B ve C sitelerinden birisine link verdiğini ve diğerinden link aldığı düşünülebilir. Bu işlem çapraz bir şekilde link değişiminin yapılmasıdır. Bu durum arama motoru tarafından anlaşılmayacak ve link alışverişi yapılacak sitelerin bazı değerleri ölçüsünde sitenin arama sıralarında yükselmesi sağlanacaktır.

Çapraz bir şekilde link verilmesi veya karşılıklı olarak link verilmesi konusunda başarı sağlanması için dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi sitelerin içerikleridir. Link değişimi yapılacak sitelerin birbirleri ile alakasız içeriklere sahip olması seo konusunda başarı sağlanmasını mümkün hale getirmez. Hatta bu durumdan zarar görülmesi bile mümkün olabilmektedir. Bu sebeple link değişimi yapılacak sitelerin için konusunda aynı olmasına dikkat edilmeli. Bunun yanında link değişimi yapılacak sitelerin pagerank değerleri de önemlidir. İki site arasında bariz bir pagerank değer farklı varsa bu durum olumlu sonuçlar yansıtmayacaktır. Ayrıca link değişimde sitelerin fazla link çıkışı vermemiş olması da önemlidir. Fazla link çıkışı veren sitenin seo konusunda sorun yaşayacağı unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.