BreadCrumbs Nedir, Nasıl Kullanılmalı

BreadCrumbs Nedir, Nasıl Kullanılmalı?

Kategori SEO Paylaşımları

BreadCrumbs Nedir, Nasıl Kullanılmalı

Breadcrumbs navigasyonu arama motorlarında yaptıkları aramaları kullanıcıların takip edebilmelerini sağlayan araçtır. İsim hikayesi Hansel ve Gratel’e uzanır. Türkçe’de ekmek kırıntısı anlamına gelen bu isim, Hansel ve Gratel’in hikayede eve varmak için izledikleri ekmek kırıntılarından doğmuştur. Breadcrumbs en kısa tanımıyla Breadcrumb trail veya cookie crumb trail olarak da anılmakla birlikte kullanıcının bir önceki sayfaya dönebilmesini sağlar. Biliyorsunuz ki kaliteli ve kullanışlı bir sitede kullanıcıların istediklerini kolayca bulabilmeli. Bu nedenle çok sayfalı sitelerde Breadcrumbs kullanıcılar için harika bir yol göstericidir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde bunu kullanmıyor olmak potansiyel müşterinin büyük bir oranını kaybetmeye neden olabilir. Ayrıca arama sonuçlarında bu navigasyonunun kullanılması da sitenizi daha çekici hale getirecek ve tıklanma oranınızı artıracaktır. En önemli olanı ise, bu Google’ın gözünden kaçmayacaktır.

Breadcrumbs Türleri

  • Konum Odaklı Breadcrumbs
  • Yön Odaklı Breadcrumbs
  • Özellik Odaklı Breadcrumbs

Breadcrumbs Kullanımı

  • Büyük ve çok sayfalı sitelerde kullanıcıya yardımcı olabileceğini düşüyorsanız Breadcrumb faydanıza olacak bir araç. Sadece sayfa içi bir bağlantı için bunun yersiz kullanımına dikkat etmelisiniz.
  • Breadcrumb kullanımında ana sayfayı kendisiyle bağlamamalısınız. Ayrıca, ana navigasyonu da breadcrumb ile değiştirmemelisiniz. Çünkü breadcrumb sitenizi yapı olarak yatay; ana navigasyon ise, dikey gösterir.
  • Eğer breadcrumbları <title> etiketinde kullanırsanız bu durum başlığınızın hedefsiz olmasına neden olur.
  • Breadcrumb kullanıcının siteyi hızlıca gözden geçirmesine olanak sağlayacak türde olmalı. Bu doğrultuda kullanımı etki sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.