Black ve White Hat Seo Nedir?

Kategori SEO Paylaşımları

Black ve White Hat Seo Nedir?

Black hat seo ve white hat seo arama motoru optimizasyonu için iki ayrı türdür. Biri etik seo iken, diğer bunun aksi şekilde çalışır. Uzun vadede kalıcılık sağlamakla birlikte önerilen white seo olup black seo da daha az maliyetle hızlı sonuçlar vermesi nedeniyle tercih edilmektedir.

White Hat Seo

Anlam olarak beyaz şapkalı arama motoru optimizasyonu olarak geçen bu tür etik yöntemler içermektedir. Organik ve doğal yöntemlere odaklanarak taleplere olumlu yanıt vermeyi hedefler. Bazı teknikleri ve strateji olarak verebileceğimiz örnekler arasında anahtar kelime analizi, karşılaştırmalı içerikler, geri bağlantı, … olabilir. White hat seo, uzun vadede başarılı sonuçlar sağlar. Black hat seo ile karşılaştırılınca daha maliyetlidir. Google için en verimli tür olan bu beyaz şapkalı seo aslında seo ile ilgilenenlerin hakkında daha çok bilgiye ulaşabildiği özgün ve kaliteli içerikler, güncellik, anahtar kelime metin uyumluluğu, anahtar kelime içerik oranı gibi unsurları kapsayan doğal tekniklerle bir hedefe ulaşmayı amaçlayan çalışmalardır.

Black Hat Seo

Etik olmayan yollarla hedefe ulaşmayı amaçlar. Arama motoru sonuçlarında hızlı yükseliş sağlar ancak bunu arama motorlarını yanıltmak suretiyle yapar. Black hat seo sonuçları gözardı edilmeksizin hızlı sonuç almak adına tercih edilebilir bir yol olabilir ancak böyle bir kullanımda bulunduğunuz anlaşıldığı anda internet siteniz banlanır. Buna karşılık hızlı indexlenmek ve trafikte hızlı artış sağlamak yöntemin artılarındandır. Siyah şapkalı seo teknikleri için örnek verecek olursak anahtar kelime doldurma, görünmez metin oluşturma, … gibi yollar buna örnek teşkil edebilir. Bir nevi hacker olarakta nitelendirilebilen siyah şapkalı seocular arama motorlarındaki kuralları hiçe sayarak saldırılarda bulunurlar. Bu türde, en etkili yöntem hacklink olarak bilinmektedir. Bu uğurda çalışanlar girdikleri sunucularda izinsiz olarak hacklink ekleyerek sitenize prestij sağlayabilirler. Ancak yukarıdada bahsettiğimiz gibi bu durum anlaşılırsa siteniz indexlerden çıkarılarak banlanır. Kısa vadeli çözüm arıyorsanız internet sitenizi hedefe kolayca ulaştırabilecek yöntemler içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir