Backlink

Kategori SEO Paylaşımları

 

backlink

Bir siteden başka bir siteye yapılan yönlendirme bağlantılarıdır.

Backlink Ne İşe Yarar?

Bir sitede eğer başka bir siteye sizi yönlendiren bir link, bağlantı veya herhangi bir görsel üzerinden bir yönlendirme bulunuyorsa bu link Backlink adı ile anılmaktadır. Sitenin arama motorları açısından ne kadar önemli bir konumda olduğunun belirlenmesine etki eden 0 ile 10 puan arasında belirlenmiş Pagerank değerinin artırılması için en çok kullanılan yöntemdir. Ayrıca bu özelliği ile Backlink sistemi SEO çalışmalarında da çalışmaları yapan kişi veya firmaların en çok tercih ettiği yöntem oluyor.

“link:www.(sitenin ismi).com” şeklinde yapılan aramalar sonrasında arama yapılan site ile ilgili ne kadar Backlink verildiği ile ilgili bilgiler alınabilmektedir. Ne kadar çok Backlink varsa bu aynı zamanda Pagerank değerinin de o kadar yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Fakat çok yüksek değerlere sahip siteler kendi değerlerini korumak adına site dışına ziyaretçilerin yönlenmesini engellemek için nofollow etiketlerini kullanılır. Böylece hazırlanmış olan linkler Backlink olarak algılanmaz ve arama motorları tarafından göz ardı edilir.

Arama motorlarının algoritmaları dikkate alınırsa ilk göze çarpan nokta eğer başka bir siteye link veriliyorsa bu sitenin kaliteli bir site olduğu fikridir ve bu yüzden Pagerank değerleri de artış göstermektedir. Bu aşamada PR değeri yüksek sitelerden az sayıda link almak PR değeri düşük sitelerden çok sayıda link almanın yanında daha önemli olmaktadır. Büyük PR değerine sahip olan sitelerde olduğu gibi link çıkışlarının azaltılması da PR değerinizi korumaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda SEO çalışmaları için de avantajlıdır. Ayrıca zararlı içeriğe sahip sitelere Backlink verilirse arama motoru bunu algılayarak sizin sitenizin de ceza almasını sağlayabilir.

Backlink’in olumlu sonuçlar vermesi için link veren sitenin diğer siteye göre C Class ip kullanması gerekir. (Örneğin, bir site 1.1.1.1 iken diğer site minimum 1.1.2.3 olmalıdır) Bunun yanı sıra Backlink alınan sitenin sizin sitenizle içerik bakımından benzer özellikleri taşıması da bu çalışmaların en faydalı şekilde gerçekleşmesini sağlar.

backlink türleriBacklink Türleri Nelerdir?

Sosyal İmleme: Bazı web sitelerine yapılan link çalışmaları diğerlerinden ayrılır. Örnek olarak Pligg ve Dugg verilebilir.

Dizin: Kullanım amacına ve sağladığı faydaya göre benzer özellikleri taşıyan siteleri sıralayan sitelerdir.

Forum Tanıtımı: Forum siteleri sitelerin kendilerini gösterebileceği alanlardan biridir. Bu konuda siteler hakkında yazılan makaleler forumlarda yayınlanarak Backlink kazanılabileceği gibi aynı zamanda kullanıcılar kendilerine özel profil sayfalarına ve imza kısımlarına link ekleyerek de Backlink kazanabilirler.

Wikipedia Tanıtım: Makale paylaşılırken Media Wiki tabanını kullanan web sitelerinin kullanılmasıdır.

İwebtool Backlink: Sitelerin benzer özelliklerine göre yapılan dizin çalışmalarında Google’ın en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Dmoz Backlink: Başvuru ile kaliteli sitelerin dizinlerde yer aldığı bir sistemdir. Başvuru sonrasında site yeterli görülürse siteye burada yer verilmektedir. Sitenin bu listeye eklenmesi oldukça zordur.

Footer Link Çıkışı: Tek bir linkin sayfaların en altında yer almasıyla gerçekleşen linkler sayesinde sitede pek çok sayıda link sahibi olunabilir. Ancak herhangi bir ilgi kurulamayan linkler denk geldiği takdirde SEO çalışmaları açısından zararlı sonuçlar alınabilir. Benzer biçimde linklerin silinmesi de olumsuz bir sonuca yol açabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir