Backlink Paketlerindeki Tehlikeye Dikkat

Kategori SEO Paylaşımları

Backlink Paketlerindeki Tehlikeye Dikkat
Google’de üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmalarda backlink paketlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Backlink, diğer web sitelerden kişinin web sitesine gelen linkler demektir. Yani bir site kullandığı içeriklerde, backlink paket satın alan siteyle ilgili verilen hizmet hakkında link kullanmaktadır. Google konuyla alakalı olarak bir sitenin içeriğinde diğer web siteyle ilgili linke yer vermesi, bu konuda o siteden daha iyi ya da kötü olunduğu anlamına gelmez demektir.

Backlinkler Hangi Koşullarda İşe Yarar?

Kişi backlink paketi alırsa, gönderilen backlinklerin işe yaraması için bazı koşulların var olması gerektiğini bilmelidir. En önemli koşulda backlink gönderen sitedir. Backlink alınan site, hizmeti alan siteden ne çok iyi ne de çok kötü olmamalıdır. edu ve ya gov lardan alınan Backlinkler önceden oldukça değerliydi. Ancak bu durum değişti. Eğer Google backlink alınan siteyle hizmeti alan site arasında bağlantı kuramazsa, hizmeti alan siteye ceza uygulayabilmektedir.
Konuyla ilgili bir örnek verelim. Nakliye alanında hizmet veren ve oldukça iyi bir web siteye sahip olan bir kurum, Google’de üst sıralara çıkamadığından backlink paketi satın alıyor. Ancak alınan bu backlink paketi sonrasında sıralamada 4-5. sayfalarda olan site 9-10. sayfalara geriliyor. Nedeni araştırıldığında ise alınan backlinklerin buna neden olduğu anlaşılıyor.  Makedonya’daki bir üniversiteden tutun adı duyulmamış bir devletin .gov adresinden sürüyle backlink alındığı ortaya çıkıyor. Gerekli temizlemeler yapıldığında site eski haline dönebiliyor.

Doğal Olunmasına ve Dolandırıcılık Kabusuna Dikkat

Backlinklerin işe yaraması isteniyorsa doğallık koşuluna da oldukça dikkat edilmelidir. Backlink çalışmaları plansız olmamalıdır. Ortalama 4 link gelen bir siteye bir anda 104 link gelirse bu durum elbette doğallıktan uzak kalmaktadır. Önemli bir reklam veya gazete haberiyle linklerde bu kadar artış ihtimali olsa da bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Eğer siten haber ya da reklam ile bu linkleri bu kadar arttırmamışsa, sonunda sitenin başına olumsuzluklar gelebilir. Ayrıca dolandırıcılara da oldukça dikkat etmek gereklidir. En tehlikeli olan backlinkler ‘’display: none’’ linklerdir.  Bu linkler web sitelerinin görünmeyen linkleridir ve eskiden bir süreliğine işe yaramış olsa da şimdi böyle bir hizmet almak siteyi geri sıralara itmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Doğal Görünen Kaliteli Backlinkler Edinin

Kişiler öncelikle Google’de hangi kelimelerle üst sırada yer almak istediklerine karar vermelidir. Bütçesi kısıtlı olanlar tek kelime kullanabilir. Yine bütçeye göre kaç siteden backlink alınacağına karar verilmelidir. Belirlenen kelime Google’da aratılmalı ve karşımıza gelen ama ticari olmayan siteler not edilmelidir. Belirlenen sitelere mail atılmalı ve link satışlarının olup olmadığı sorulmalıdır. Anlaşılan sitelerden gelecek linkler de doğru bir şekilde dağıtılmalıdır. Ana sayfaya biraz diğer sayfalara biraz dağıtılan linklerin belli aralıklarla gönderilmesi de doğallık kazandıran bir yoldur. Ayrıca gelen linkler asla NoFollow etiketi almamalıdır. Özgün yazılar olmalıdır. Ayrıca anlaşma yapılırken de linklerin anlaşma yapılan siteden kaldırılmayacağı mutlaka belirtilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir