B2B ve B2C Pazarlama Nedir?

Kategori SEO Paylaşımları

b2b-ve-b2c-pazarlama-nedir

               Firmadan firmaya (Business To Business) anlamı taşıyan B2B Pazarlama, bir firmanın ürünlerini başka bir firmaya pazarlamasıdır. Şirketler arası pazarlama sayesinde iş yapabilirlik için ilişkilerin gelirştirilmesiyle bir çok faydayı beraberinde getiriyor. Bunlardan ilk akla gelenler şöyledir:

  • Müşteride daha çok tatmin sağlama
  • Yeni ürünlerin pazarda yerini hızlı alması
  • Stok maliyeti, işletim maliyeti ve üretim maliyetinde birleşmeye bağlı düşüş
  • Daha verimli hizmet

Ayrıca, B2B şirketlerini tedarik pazarı gibi düşünebilirsiniz. Örneğin, elektronik pazarlar alıcı ve satıcı şirketlerin hizmetlerini kullanan alıcı pazarlardır. Bu e-pazarda tedarikçilerin ürünlerinin birleştirilerek sunulduğu anlamına gelir. Böylece bilgilerin tutarlı kullanılmasıyla alıcı satıcı arasında bir bağ oluşturulması amaçlanır. Şirketler internet üzerinden ara mallarının veya ürünlerinin toptan satışlarını gerçekleştirebilmekte. Sanal ortamda ortak araştırma geliştirme, projelendirme faaliyetleri gibi işlemlerde bu kapsamda sayılır. Bu durum şirketler arası yatay ve dikey ilişkilerin gelişmesine de olumlu anlamda katkı sağlar.

B2C Pazarlama ise, firmadan müşteriye anlamı taşır. Yani, Business To Customer. Restoranlar ya da tüketim ürünleri sunan web siteleri buna örnek sayılabilecek niteliktedir. B2C satış döngüsünde müşteri ve ürünün buluşması için teşvik söz konusudur ve bu süreç kısadır. Bir sektör hem B2B hem de B2C firmalarından besleniyor olabilir. Bir örnekle açıklayacak olursak, yazarların yayın evlerine kitap taslaklarını pazarlamaları B2B ilişkisi kurar. Kitapçıların hazırlanan ve basılan kitapları nihayi müşteriyle buluşturması ise, B2C ilişkisi kurar.

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri

  • Son kullanıcı bir firmaysa reklam ve promosyonlar için tercih etmeniz gereken mecralar iş dergileri, endüstri yayımları ve ticari programlar olmalı.
  • Son kullanıcı müşteri ise, televizyon ve radyo gibi genel medya kullanarak ürünlerinizin reklam ve tanıtımını yapabilirsiniz.
  • B2B hizmet odaklı; B2C ürün odaklıdır. Bu nedenle farklı stratejilere gitmeye gerektirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.