Affiliate Marketing Nedir?

Kategori SEO Paylaşımları

Affiliate Marketing Nedir

Affiliate marketing gelir ortaklığı, reklam ortaklığı ya da satış ortaklığı gibi anlamlara gelse de en yaygın kullanımı satış ortaklığıdır. Affiliate ise, özel affiliate programlarından firmaların seçtiği ürünleri kendi çabalayarak tanıtarak bundan bir satış payı elde eden kişilere denir. Satış ortaklığını online komisyonculuk gibi düşünebilirsiniz. Bu pazarlama da kazançtan etkilenenler alıcı, satıcı, satış ortağı ve affiliate sitesidir. Bahsi geçen pazarlama türünün siteleri, affiliate network olarak bilinmekle birlikte bu ürünlerin toplu halde barındırıldığı sitelerdir. Bu siteler satış sahibi ve satış ortağı arasındaki bağlantıdır. Toparlayacak olursak firma yayıncı siteyle ürünlerinin tanıtımını yapması için anlaşır. Ürünler belirlenir ve yayıncı kendi sitesinde yayınlayacağı ürünler için reklamlarla tanıtıma başlar. Yayıncıya satış başına anlaşılan komisyon ödenir. Böylece bir kazanç ortaklığı sağlanmış olur. Genelde e-ticaret siteleri bu yöntemin sağladığı kanalları oldukça etkin kullanır. Çünkü risksizdir. Yani, yayıncıya başarısı nezdinde ücret ödenir. Bu nedenle güvenilir bir yöntemdir. İnternet dünyasının çağın yeniliklerine ayak uydurmak adına doğru kullanılması gerekmektedir. Bu gerekliliğe uyum sağlamak için günümüzde birçok dijital pazarlama yöntemi mevcuttur. İş dünyasında prestij sağlamak ve fark yaratmak için yeniliklerin takipçisi olmak ve yeni yöntemleri tanımak oldukça önem kazandı. Bu anlamda affiliate networkte büyük markalar tarafından tercih edilen bir pazarlama türüdür.

Affiliate Network’ ün Sağladığı Avantajlar

Ürün sahipleri, satış ortakları ve müşteriler bakımından avantajlarını sıralayacak olduğumuzda çıkan sonuç şu şekilde olur:

Ürün Sahipleri Satış Ortakları Müşteriler
Müşterilere sunulacak ödeme çeşitliliği Ürünlerin çeşitliliği Güvenli ödeme seçenekleri
Güvenilir alışveriş olanağı Kazanç güvencesi Kolay iade garantisi
Ürün tanıtım ve reklam masraflarının satış ortakları sayesinde olmaması Kazanç artışı ihtimalinin yüksekliği Güvenilir alışveriş

Ayrıca, satış ortağınızın çalışmalarından arama motorundaki sıranızın değeri de etkilenecektir. Sonuç olarak bu durum trafik artırma odaklıdır.

Affiliate Marketing Yöntemleri

  • Tıklama Başına Ödeme (CPC- Cost Per Click): Tanıtıma yapılan ürüne direk gelen ziyaretçiyle ya da linkin referans verildiği siteden banner gibi yöntemlerle sağlanan geri dönüşlerle kazanç elde edilir.
  • Üyelik Başına Ödeme (CPL- Cost Per Lead): Reklam verenler ilgili siteye ziyaretçi yönlendirdikten sonra eğer ziyaretçi üyelik işlemini gerçekleştirirse kazanç elde edilir.
  • Satış Başına ödeme (CPS- Cost Per Sale): Tanıtım ile satılan ürünlerden tanıtım yapana ürün sahibinin belirlediği bir komisyon olur. Bu komisyonla elde edilen kazançtır.

Affiliate marketing modelleri ayrı ayrı ya da harmanlanarak kullanılabilir. Bu durum elde etmek istediğiniz kazançla değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir