Adware Nasıl Bulaşır?

Kategori SEO Paylaşımları

Adware Nasıl Bulaşır?

Advertising Supported Software olarak açılan reklam destekli yazılımlar günümüzde kullanıcıları yaygın şekilde hedef almakta. Bu yazılımların amacı, casus yazılımlara benzer şekilde kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmek. Kendi kendine çalışabilen, kimi zaman otomatik indirmeler gerçekleştirebilen bu yazılımlar, bulaştığı bilgisayarlarda reklam görüntülenmesine neden olurlar.

Adware reklam yazılımı sizi geçmişteki aramalarına göre farklı internet sitelerine yönlendirebileceği gibi pazarlama amacıyla size ait bazı verileri de toplayabilir. Ancak bu yazılımın zararlı şeklinde adlandırılması için bilgi toplama işlemini gizli ve yetkisiz yapması gerektiğini belirtmeliyiz.

Adware bilgisayarlara 2 şekilde bulaşabilir. Bunlardan ilki, ücretsiz bir yazılım indirdiğiniz sırada aslında sizlere bilgi verilen kısmı kabul etmenizle bulaşması yoludur. Amaç; reklam geliri elde etmektir. Diğer bir şekli ise, herhangi bir internet sitesinin bulaşmasıdır. Yani, tarayıcınıza ait bir zaafiyetten faydalanılarak bilgisayarınıza bulaştırılabilirler.

Adware reklam yazılımından korunmak ise, yüklenme şekli anlamında bakılınca mümkün. Bu yazılımlar genelde illegal şekilde bilgisayarınıza yüklenmezler. Bu nedenle zararlı olup olmadığının tespiti antivirüs programları sayesinde mümkün kılınmaktadır. Çünkü bu programlar reklam yazılımlarına karşı donanımlıdır. Onları algılayarak temizleyebilirler. Antivirüs programlarının haricinde yalnızca reklam yazılımlarına karşı kullanacabileceğiniz temizleme programları da sektörde mevcut. Ancak güvenli ve bilinen bir program tercih etmekte elbette fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.